Przyczyny i skutki chrypy

Przyczyny i skutki chrypy

Chrypka nie kojarzy nam się raczej z poważnym zagrożeniem. Często towarzyszy przeziębieniom, chorobom układu oddechowego, chrypniemy też, kiedy głos jest przemęczony. Równie dobrze może świadczyć jednak o zaistnieniu poważnych zmian np. nowotworu krtani. Dlatego nie powinniśmy jej lekceważyć, gdy nie ustępuje przez dłuższy czas, lub gdy nie widzimy jej wyraźnej przyczyny. Dotyczy to w szczególności osób palących papierosy, bardziej narażonych na choroby dróg oddechowych.

Chrypą najczęściej nazywamy głos o nieprzyjemnej, matowej, chropowatej barwie, który towarzyszy nam w różnych stanach chorobowych. Jest ona objawem chorób krtani. Krtań jest to narząd, dzięki któremu możemy wydawać głos, należący do układu oddechowego. Umiejscowiona jest między tchawica a gardłem. Gdy występują zaburzenia w działaniu strun głosowych np. są one zbyt mało elastyczne, pojawia się właśnie chrypa. Najczęściej wywołana jest ona różnego rodzaju chorobami dróg oddechowych. Może być to zarówno niegroźne przeziębienie, jak i zapalenie krtani, a nawet nowotwór. Dlatego w razie wątpliwości warto udać się do lekarza laryngologa. Przeprowadzi on diagnozę, na podstawie wywiadu, badania tzw. lusterkiem krtaniowym lub innym specjalistycznym sprzętem. W przypadku podejrzenia raka konieczna jest biopsja – pobranie wycinka do badania.

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani należy do bardzo nieprzyjemnych schorzeń, nie jest jednak dla nas bardzo groźne. Zwykle spowodowane jest różnego rodzaju infekcjami dróg oddechowych. Jest także chorobą zawodową, na którą cierpią osoby pracujące głosem: nauczyciele, śpiewacy, mówcy. Przyczyną pojawienia się problemów z krtanią może być także palenie papierosów, wypicie zimnego napoju, przebywanie w suchym, zakurzonym pomieszczeniu. Objawy zapalenia krtani to silny ból gardła, drapanie w gardle, uczucie ciała obcego w gardle. Osoba chora ma problemy z mówieniem, pojawia się chrypa, kaszel, a czasem bezgłos. Zapalenie krtani może pojawić się w formie ostrej lub być choroba przewlekłą. Leczenie opiera się głownie na oszczędzaniu głosu – najlepiej przez kilka dni w ogóle nie mówić i dać strunom głosowym czas na odpoczynek i regenerację. Oprócz tego stosuje się inhalacje, w przewlekłej chorobie różne zabiegi np. pędzlowanie gardła.

Rak krtani

Najczęściej rak krtani spotyka osoby nałogowo palące papierosy. Jego symptomem jest przewlekła chrypka, która wydaje się nie mieć żadnych innych przyczyn. Taki objaw zawsze powinien zaniepokoić palacza. Później dołączyć do tego może suchy, męczący kaszel i trudności w przełykaniu. Warto jak najszybciej zareagować na te objawy i dokonać diagnozy. W początkowym stadium choroby można bowiem podjąć leczenie i ocalić krtań. Niestety, nie zawsze jest to możliwe i zdarza się, że cały narząd należy usunąć. Wtedy oprócz leczenia onkologicznego, pacjenta czeka trudna rehabilitacja i nauka mówienia pod opieką specjalisty. Osoby palące powinny zawsze pamiętać o ryzyku jakie niesie ze sobą ten nałóg i tym bardziej uważać na swoje zdrowie, a w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów udać się do lekarza.

You might also likeclose