Przyczyny i skutki chrapania

Przyczyny i skutki chrapania

Choć samo w sobie jest niegroźne, czasami denerwuje nas bardziej niż inne, poważniejsze schorzenia. Chrapanie potrafi naprawdę uprzykrzyć życie, a często bywa również przyczyną sprzeczek między partnerami. Nie każdy wie jednak, że jest to nie tylko denerwujący odgłos, a także istotny problem dla naszego organizmu, czasem wręcz symptom jakiejś choroby. Nie warto lekceważyć chrapania.

Kiedy śpimy, mięśnie gardła i podniebienia miękkiego stają się wiotkie. Chrapanie jest niczym innym, jak drganiem języczka i podniebienia miękkiego, które jest przyczyną powstawania charakterystycznego dźwięku. Chrapaniu sprzyja leżenie na plecach, kiedy otwieramy usta. Statystyki mówią, że jedna na osiem osób chrapie, jednak dużo więcej osób chrapie sporadycznie, np. w przypadku infekcji dróg oddechowych. Bardzo często bowiem zaburzenia oddychania w trakcie snu (czyli właśnie chrapanie) wynikają z chwilowej niedrożności nosa, spowodowanej infekcją. Taki stan jest czymś przejściowym i nie jest powodem do niepokoju. Gdy jednak chrapiemy zawsze lub często, przyczyną może być nieprawidłowa budowa dróg oddechowych, nadużywanie alkoholu lub papierosów, a także otyłość. U dzieci bardzo często przyczyną są zbyt duże migdałki.

Pomijając takie skutki, jak zaburzenie relacji między partnerami, którzy zmuszeni są np. spać w oddzielnych pokojach, przewlekłe chrapanie prowadzić może do naprawdę poważnych zaburzeń. Przede wszystkim osoby dotknięte tą dolegliwością mają problemy ze snem. Staje się on płytki, zbyt krótki, po prostu niewystarczający. Osoby takie są niewyspane, zmęczone, mają problemy z koncentracją, narzekają na ból głowy. Dzieje się tak, ponieważ organizm oprócz zbyt małej ilości snu cierpi na niedotlenienie. U niektórych dojść może do bezdechu śródsennego, polegającego na występowaniu mniej więcej 10 sekundowych przerw w oddychaniu. Oprócz tego, jeżeli pacjent chorował wcześniej na np. cukrzycę czy nadciśnienie, prawdopodobnie zaobserwuje nasilenie objawów choroby i jej rozwój.

You might also likeclose