Mikrodermabrazja - czym jest i jak wygląda jej zabieg?

Mikrodermabrazja – czym jest i jak wygląda jej zabieg?

Co to jest mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów pielęgnacyjnych złuszczających skórę. Jest to mikropeeling kontrolowany, polega na pozbywaniu się zniszczonego naskórka za pomocą precyzyjnie kontrolowanego strumienia mikrokryształów lub innego materiału ściernego. Za pomocą specjalnego urządzenia pozbywamy się rogowatej warstwy naskórka. Jest to rodzaj mechanicznego, a zarazem łagodnego peelingu, który wpływa na poprawę funkcjonowania skóry. Zabieg mikrodermabrazji o wiele skuteczniej i jednocześnie dogłębniej złuszczy skórę, niż różnego rodzaje peelingi, czy złuszczanie skóry przy pomocy kwasów owocowych. Zaletą mikrodermabrazji jest to, że jest ona prosta, bezbolesna i trwa stosunkowo krótko. Zabiegi mikrodermabrazji wskazane są przy różnego typu problemach ze skórą, należą do nich m.in.: blizny potrądzikowe, łojotok, rozszerzone pory, odbarwienia oraz przebarwienia skóry, rozstępy, szorstki zrogowaciały naskórek i wiele innych.

Jakie są rodzaje mikrodermabrazji?

Wyróżnić można trzy rodzaje tego zabiegu jest to mikrodermabrazja korundowa, tlenowa oraz diamentowa.

Mikrodermabrazja korundowa jest nowoczesną metodą złuszczania naskórka, polegającą na kontrolowanym oraz powolnym złuszczaniu kolejnych warstw naskórka do momentu uzyskania oczekiwanych efektów. W mikrodermabrazji korundowej wykorzystywane są kryształki tlenku glinu, jako materiał ścierny. Mikrokryształki uderzają z bardzo dużą prędkością o skórę, powodując jej złuszczanie. Prędkość i siła, z jaką kryształki uderzają o skórę uzależniona jest od ustawienia ciśnienia, można w ten sposób regulować głębokość złuszczania. Zabieg jest bezbolesny pacjent może odczuwać jedynie dziwne uczucie podczas wykonywania zabiegu.

Mikrodermabrazja tlenowa zwana także Oxybrazją wykorzystuje tlen oraz fizjologiczny płyn do infuzji, które wyrzucane są z aparatu pod bardzo wysokim ciśnieniem. Skóra po takim zabiegu jest bardzo dobrze dotleniona oraz odżywiona, co pozytywnie wpływa na regeneracje naskórka. Doskonale oczyszcza skórę, jest to zabieg łagodniejszy niż inne rodzaje, mikrodermabrazji, dlatego aby uzyskać oczekiwane efekty potrzebna jest większa ilość przeprowadzonych zabiegów.

Mikrodermabrazja diamentowa do ścierania naskórka wykorzystuje głowice zawierające kryształki diamentu, doskonale oczyszcza, wygładza i wpływa na regenerację skóry. W metodzie tej poza złuszczaniem naskórka za pomocą kryształków diamentu, wykorzystywana jest również siła ssąca, która skutecznie zbiera złuszczony naskórek do specjalnego pojemnika. Zabieg poza stymulowaniem do wytwarzania nowych komórek poprawia również wydzielanie kolagenu. Do głównych zalet tej metody zaliczamy: pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, bezbolesność zabiegu, bezpiecznie regulowaną głębokość ścierania oraz przyspieszenie krążenia krwi i limfy.

Przygotowania skóry do zabiegu mikrodermabrazji.

Przed wykonaniem zabiegu należy przeprowadzić konsultację. Podczas konsultacji zostaną nam udzielone wszelkie niezbędne informację o zabiegu oraz o przygotowania do niego. Przed zdecydowaniem się na zabieg należy dowiedzieć się czy aby przypadkiem nie posiadamy przeciwwskazań do jego wykonania. Co prawda przeciwwskazań jest stosunkowo mało jednak przypadku ich wystąpienia możemy przysporzyć sobie więcej kłopotu niż pożytku.  Aby zwiększyć skuteczność przeprowadzanego zabiegu należy na ok. 5 dni przed nim nie stosować kremów do depilacji, unikać elektrolizy, woskowania oraz żelów i kremów peelingujących do twarzy. Przez samym zabiegiem należy zmyć makijaż oraz przetrzeć skórę kwasem borowym lub spirytusem. Zabieg mikrodermabrazji powinien być wykonywany w seriach zabiegów dla pełnej skuteczności.

Jak przebiega zabieg mikrodermabrazji?

Po uprzednim przygotowaniu skóry, poprzez wykonanie demakijażu, osoba wykonująca zabieg może to być lekarz bądź kosmetyczka. Przykłada w zależności od metody do skóry specjalną głowicę pokrytą drobnymi kawałkami diamentu (w przypadku mikrodermabrazji diamentowej), którą przesuwa po całej złuszczanej powierzchni. Głowica wyposażona jest w dwa otworki: przez jeden otwór pompka zasysa skórę, a przez drugi wydostaje się tlen  działający regenerująco oraz bakteriobójczo na skórę. Podczas jednego zabiegu trwającego 2 -3 kwadransów, jest możliwość ścierania 5 do 15 razy całą powierzchnie poddaną zabiegowi. Proces ścierania następuje powili, tak by uniknąć ewentualnych podrażnień oraz blizn. Podczas zabiegu osoba wykonująca zabieg kontroluje głębokość ścierania tak, aby zabieg był maksymalnie skuteczny oraz nie powodował efektów niepożądanych.

Po zabiegu mikrodermabrazji często stosuję się dodatkowo zabiegi natleniające oraz nawilżające skórę. Do pełnej satysfakcji zazwyczaj potrzeba średnio cztery do sześciu zabiegów leczniczych w określonych odstępach czasowych, ilość ich wykonania uzależniona jest od oczekiwań pacjenta. Dla podtrzymania efektu zaleca się wykonywanie zabiegu raz w miesiącu, aby utrwalić efekt. Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu mogą wystąpić objawy niepożądane takie jak: pieczenie skóry lub uczucie mrowienia, rumień lub nadwrażliwość skóry. Objawy te ustępują samoczynnie i utrzymują się najwyżej przez 24 godziny po zabiegu.

Przeciwwskazania do wykonywania mikrodermabrazji.

Nie ma przeciwwskazań w przypadku kobiet w ciąży, menstruacji czy opalonej skóry. Mikrodermabrazja niewskazana jest w przypadku zakażenia wirusowego brodawki, opryszczki, bakteryjnego zakażenia np. liszajcem zakaźnym. W przypadku występowania uszkodzenia ciągłości skóry, nowotworów skóry oraz znamion, niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy. Ze szczegółowym wykazem przeciwwskazań należy zapoznać się przed przystąpieniem do zabiegu.

You might also likeclose