Migrena - przyczyny, objawy i leczenie

Migrena – przyczyny, objawy i leczenie

Dawniej migrenę kojarzono jako chorobę intelektualistów i arystokratów, ponieważ cierpieli na nią: Beethoven, Chopin, Freud, Nobel, Pascal i wielu, wielu innych.

Dziś w Polsce około 5 milionów ludzi regularnie doświadcza migreny. Społeczne i ekonomiczne skutki napadów migrenowych są olbrzymie. Jest to wielkie obciążenie zarówno dla chorego, jak i jego rodziny. Skutkiem jest znaczne obniżenia jakości życia, a normalny przebieg dnia staje się niejednokrotnie czymś  koszmarnym.

Wiadomo, iż oprócz czynników dziedzicznych, chorzy na migrenę podają czynniki wyzwalające atak (stres, środki spożywcze obciążające wątrobę, jak czekolada, niektóre rodzaje sera, tłuste pożywienie i alkohol, u kobiet zmiany hormonalne, ciąża, obciążenia fizyczne i psychiczne, wpływy środowiska naturalnego, jak silny wiatr i jaskrawe światło). Prowadzi to do wniosku, iż przyczyn migreny należy upatrywać w:

deficycie energetycznym w mitochondriach – „siłowniach” naszych komórek,
czasowo i lokalnie ograniczonych zaburzeniach krążenia mózgowego, oraz
przejściowej przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych w mózgu.

Badania kliniczne wykazały, iż pacjenci chorujący na migreny, mają zaburzoną przemianę energii w mitochondriach lub podwyższony poziom zużycia energii w tkance mózgowej. W obu tych sytuacjach dochodzi do podwyższonego deficytu bioenergetycznego w komórkach tkanki mózgowej skutkiem czego jest powstawanie bólu.

Dlatego zasadne w  zapobieganiu migrenowym bólom głowy  jest zastosowanie  substancji, które będą  likwidować deficyty i przywracać  właściwe  funkcje  komórki .Do tych substancji należą:

Koenzym Q10

Koenzym Q10 jest fizjologicznym, najważniejszym kamieniem budulcowym w mitochondriach każdej komórki. Bez koenzymu Q10 nie da się wytworzyć żadnej energii w naszym organizmie. Poza tym ma inne, istotne funkcje. Utrzymuje funkcjonalność błon komórkowych, odgrywa istotną rolę w przetwarzaniu sygnałów, w swojej zredukowanej postaci jest skutecznym wychwytywaczem wolnych rodników. Koenzym Q10 jest zarówno wytwarzany w naszym organizmie, jak i przyjmowany z pożywieniem. Te ilości są jednak niewystarczające dla leczenia migreny za pomocą odpowiedniej diety. Badania wykazały, że dopiero dzienna dawka koenzymu Q10 w ilości co najmniej 150 mg może dawać spodziewane efekty terapeutyczne.

Ryboflawina

Ryboflawina należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie i nie może zostać wytworzona przez nasz organizm. W związku z tym trzeba ją dostarczyć z zewnątrz. Jako substrat spełnia wiele ważnych funkcji w procesie przemiany materii, m.in. w formie koenzymu uczestniczy w procesach pozyskiwania energii w mitochondriach. W kompleksie II łańcucha oddechowego elektrony, uwalniane podczas rozpadu substancji odżywczych, przenosi na koenzym Q10.

Niacynamid
Także niacynamid jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Niacynamid  zaliczany jest do substancji, których docelowym miejscem działania są mitochondria i tak jak Koenzym Q10 występuje we wszystkich komórkach naszego organizmu. Ta witamina z grupy B będąca „cegiełką” koenzymu pełni ważną rolę w przemianie naszej materii.

Objawy migreny w znacznym stopniu zależą od tego z jakim typem migreny mamy do czynienia.

Rozróżnia się głównie migrenę klasyczną z aurą i migrenę bez aury. U cierpiących na migrenę bez aury charakterystyczne objawy to:

pulsujący i kołaczący ból głowy, często jednostronny i długotrwały (4-72godz)
nudności
wymioty
wrażliwość na światło
nawet niewielki wysiłek fizyczny zwiększa nasilenie bólu

W przypadku ,gdy nasilają się

zaburzenia widzenia
kłopoty z zachowaniem równowagi
jednostronny niedosłuch

Mówimy wtedy o migrenie klasycznej z aurą .Powyższe symptomy pojawiają się po kilku minutach i trwają nawet do 2-3 godzin

Udowodniono, że u osób cierpiących na migrenę występują poważne niedobory Koenzymu Q10, Ryboflawiny i Niacynamidu. Są to kluczowe związki chemiczne biorące udział w produkcji energii przez nasz organizm, a dokładniej przez każdą komórkę.

Najnowsze doniesienia na temat przyczyn i terapii migreny

Najnowsze doniesienia naukowe jednoznacznie potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo  zapobiegawczego leczenia migreny. Istnieje kilka teorii wystąpienia napadu bólowego w migrenie. Ich elementem wspólnym jest skurcz naczyń krwionośnych i niedokrwienie mózgu, a następnie ich nadmierne rozszerzenie, co wywołuje ból i tętnienie w głowie.  Pozwala to sformułować pogląd, iż migrena to choroba naczyniowa obejmująca:

układ nerwowy – mózg,
rdzeń kręgowy,
naczynia krwionośne.

Dotychczasowe podejście do leczenia migreny koncentruje się na występujących już objawach. Często jest to już zbyt późno, gdyż przerwanie ataku wymaga bardzo silnych leków, których stosowanie niesie ze sobą całą gamę działań niepożądanych. Aktualne podejście do terapii migreny powinno koncentrować się przede wszystkim na zapobieganiu atakom. Najnowsze doniesienia naukowe jednoznacznie potwierdzają skuteczność  zapobiegawczego leczenia migreny. Badania kliniczne wykazały, iż pacjenci chorujący na migrenę, mają zaburzoną przemianę energii w mitochondriach lub podwyższony poziom zużycia energii w tkance mózgowej.

ROLA POSZCZEGÓLNYCH SUBSTANCJI:
Tylko dzięki idealnej synergii koenzymu Q10, ryboflawiny oraz niacynamidu w odpowiednich  dawkach można  wyrównać bioenergetyczne deficyty komórek nerwowych.
Zastosowanie tych  trzech kluczowych substancji skutecznie  zapobiega i łagodzi napady migrenowe, gwarantując bezpieczeństwo i doskonałą tolerancję.

You might also likeclose