Kaszel u dzieci - jak sobie z nim poradzić?

Kaszel u dzieci – jak sobie z nim poradzić?

Jest wiele przyczyn kaszlu u dzieci. Choroba któregokolwiek odcinka układu oddechowego  dziecka doprowadza do kaszlu o mniej lub więcej charakterystycznym dla danego miejsca charakterze.

Suchy i uporczywy kaszel, jak również pochrząkiwanie nasilające się często w nocy mogą być powodem przewlekłego zapalenia gardła, lub jamy nosowo-gardłowej. U dzieci pobudliwych należy liczyć się z możliwością nawykowego charakteru takiego pokasływania.

Chrypka i kaszel szczekający

Kaszel ten występuje w czasie zapalenia krtani. W przypadku zapalenia oskrzeli i tchawicy kaszel jest suchy z uczuciem drapania lub swędzenia, po kilkunastu godzinach / paru dniach kaszel przekształca się w wilgotny z oddzielaniem się plwociny śluzowej, która często u małych dzieci jest połykana.

Kaszel napadowy

Jest to krótki, urywany, bez głębokich wdechów kaszel występujący często w zapaleniu opłucnej. Kaszlowi mogą towarzyszyć wymioty, pękanie naczynek krwionośnych w spojówkach oka, czy czerwienieniem się twarzy. Nasila się w nocy i wystepuje w krztuścu.

Uporczywy kaszel

Ten typ kaszlu zazwyczaj połączony jest z odpluwaniem dużych ilości plwocin. Jest on objawem rostrzeni oskrzeli, schorzenia występującego jako następstwo procesu zapalnego płuc i oskrzeli o różnym pochodzeniu. Może to być wywołane w czasie stanu po odrze, krztuścu, gruźlicy, czy po zespole zatokowo-oskrzelowym.

Pojawiający się nagle kaszel

Jest bardzo męczący,  można go połączyć z zaburzeniami w oddychaniu, wywołany często przez przedostanie się przypadkowego ciała obcego do płuc. Stan ten wymaga szybkiej pomocy laryngologa.

You might also likeclose