Jak skutecznie leczyć chrapanie?

Jak skutecznie leczyć chrapanie?

Kiedy najbardziej tradycyjne metody zawiodą, nie pomaga gwizdanie ani podszczypywanie chrapiącego, to znak, że nadszedł czas na skorzystanie z nowoczesnych metod leczenia. Półki w aptekach uginają się od rozmaitych preparatów. Można wybierać między sprayami do nosa lub gardła, doustnymi listkami a plastrami do nosa.

W jaki sposób działają? Aktywizując tkanki ścianek gardła do napinania się, minimalizują lub całkowicie eliminują chrapanie. Podstawową jest także odpowiednia pozycja podczas snu, czyli unikanie spania na plecach. Chrapanie nie powinno cię zdziwić jeśli masz problemy z otyłością lub przed zaśnięciem pijesz alkohol. Metody leczenia są także zależne od towarzyszącemu chrapaniu bezdechowi.

W celu diagnozy przeprowadza się tzw. badanie nocne, które rejestruje poziom dotlenienia krwi tętniczej podczas snu. Odpowiednie urządzenie zapisuje wszelkie spadki tlenu we krwi. Bardziej drastycznym sposobem na pozbycie się tego zaburzenia, w ciężkich przypadkach, jest zabieg chirurgiczny.

Podczas operacji usunięte zostają tkanki miękkie środkowej części gardła oraz podniebienia miękkiego, a także fragment języczka.

Jeśli jednak widok skalpela nie działa na ciebie zbyt kojącą, możesz skorzystać z innowacyjnej metody pod enigmatycznym kryptonimem RFITT – w rozwinięciu Energia bipolarna Celon. Już ponoć jeden zabieg wystarczy aby łagodnie i skutecznie uwolnić się od chrapania i to w zaledwie 20-40 minut.

Przy miejscowym znieczuleniu podniebienia miękkiego, używając bipolarnej elektrody, do jamy ustnej zastaje wprowadzona specjalna końcówka. Podczas obecności tego ciała obcego, fale wysokiej częstotliwości w delikatny sposób wnikają w powierzchnię gardła.

Co ważne, szczególnie dla osób cierpiących na deficyt czasu, po zabiegu można wrócić bezpiecznie do domu lub pracy. Przez kilka dni po operacji może towarzyszyć pacjentowi śladowy ból i dyskomfort. Sam proces gojenia zamyka się w pięciu tygodniach. Ta tzw. niskotemperaturowa koegulacja, może być stosowana także w terapii bezdechu sennego.

Leczenie chrapania uzależnione będzie od tego, w jak zaawansowanym stanie znajduje się pacjent oraz od przyczyny problemu. Najpierw lekarz laryngolog dokładnie zbada pacjenta, sprawdzając krok po kroku prawidłowość budowy dróg oddechowych, pojemność płuc itp. Następnie wybierze najlepszą metodę leczenia. Często stosuje się zabiegi operacyjne, mające na celu poprawienie plastyki np. języczka i podniebienia, a dzięki temu ułatwienie oddychania. U dzieci, które cierpią na przerost migdałków operacyjne ich wycięcie prawie zawsze pozwala zapomnieć o uciążliwym chrapaniu. Jedną z najczęściej polecanych i najmniej inwazyjnych metod jest koblacja. Wykorzystuje się w niej fale radiowe. Jej dużą zaleta  jest to, że nie ma prawie żadnych skutków ubocznych. Trwa tylko kilka godzin, a efekt jest trwały, pozwalający na zawsze pozbyć się uciążliwej dolegliwości, jaką jest chrapanie. Czasami aby zlikwidować problem, wystarczy schudnąć – osobom otyłym zalecana jest więc racjonalna dieta oraz  wykonywanie ćwiczeń. Także odstawienie używek, takich jak alkohol i papierosy powinno dać dobre efekty.

You might also likeclose