Jak się przygotować do ciąży?

Jak się przygotować do ciąży?

Nie wszystkie kobiety mają szansę na to, aby przygotować się do ciąży. Szczególnie jeśli dwie kreseczki na teście ciążowym są dla nich bardziej lub mniej miłą niespodzianką. Jeżeli jednak planujesz dziecko, to wszystkie przygotowania , które teraz poczynisz zdecydowanie zwiększą twoje szanse na zdrowe potomstwo.

Przede wszystkim zacznij łykać kwas foliowy, przynajmniej na 3 miesiące przed zapłodnieniem. Zgodnie zalecają go wszyscy lekarze każdej kobiecie planującej zajście w ciążę. Chroni on płód przed powstaniem wad cewy nerwowej. Warto również wyrównać niedobory witamin i minerałów, czy też nienasyconych kwasów tłuszczowych. Preparaty dla kobiet przygotowujących się do ciąży są dostępne w aptekach bez recepty. Zawsze jednak warto zasięgnąć porady lekarza.

I tu przechodzimy do kolejnego punktu naszych przygotowań – należy zawczasu wybrać ginekologa, który poprowadzi naszą ciążę.  Jest to jedna z najważniejszych decyzji. Jeśli z jakiś powodów nie spełni twoich oczekiwań, będzie jeszcze czas, aby poszukać innego lekarza. Tym bardziej, że obecnie, zgodnie z przepisami prawa, tylko te kobiety, które przynajmniej od 10 tygodnia ciąży pozostawały pod opieką ginekologiczną mają prawo do zapomogi z tytułu urodzenia dziecka tzw. becikowe. Nie chciałabyś chyba zmieniać ginekologa w trakcie ciąży, a potem zbierać zaświadczenia od różnych lekarzy, za różne okresy ciąży.

Twój ginekolog zleci ci zapewne wykonanie kilku badań. Nie lekceważ tego, bezwzględnie należy zrobić wszystkie zalecone badania. Ich wyniki pozwolą ocenić twój stan zdrowia oraz wykryć schorzenia, które są potencjalnie groźne dla ewentualnej ciąży. Nawet jeśli coś będzie nie w porządku, nie zamartwiaj się, ponieważ masz czas aby z pomocą lekarza poradzić sobie z ewentualnymi problemami zdrowotnymi.

Pamiętaj również, że ciąża ogranicza znacząco możliwości zabiegów stomatologicznych. Na przykład nie wykonuje się wtedy zdjęć RTG, ponieważ mają one szkodliwy wpływ na płód. Trzeba więc wyleczyć zęby jeszcze przed ciążą, tym bardziej, że zęby ciężarnej kobiety często ulegają odwapnieniu, stają się słabsze i nawet małe ubytki mogą w krótkim czasie prowadzić do poważnych kłopotów.

Na kilka miesięcy przed planowaną ciążą należy też zrezygnować z pigułek antykoncepcyjnych, tak aby twój organizm uregulował gospodarkę hormonalną a tym samym cykle miesiączkowe. Pamiętaj, ze zbyt krótki odstęp między odstawieniem pigułek a zapłodnieniem zwiększa szansę na ciążę mnogą. Nawet jeśli bardzo chciałabyś mieć bliźniaki to może nie warto ryzykować, bo każda ciąża mnoga niesie ze sobą większe ryzyko komplikacji niż pojedynczy płód.

Planując dziecko należy też realnie ocenić swoją sytuację zawodową. Zajście w ciążę w momencie gdy właśnie masz do zrealizowania ważny projekt wymagający dużego nakładu pracy, czy też zdawanie egzaminu podnoszącego twoje kwalifikacje zawodowe nie jest dobrym pomysłem. Stres i przeciążenie zwiększają znacząco ryzyko poronienia, zwłaszcza w I trymestrze ciąży.

You might also likeclose