Jak powstaje cellulit?

Jak powstaje cellulit?

Cellulit powstaje w wielu stopniach. Nie jest od razu widoczny efekt brzydkiej skóry, tak zwanej pomarańczowej skórki. Wiele kobiet zauważa to dopiero wtedy, gdy stadium cellulitu jest już zaawansowane. I stopień rozwoju cellulitu jest niezauważalny gołym okiem. Dopiero badania wykonane pod mikroskopem stwierdzają, że cellulit zaczyna się rozwijać. Wykryć można charakterystyczne zmiany w tkance podskórnej. Drugie stadium rozwoju cellulitu zauważamy raczej ze względu na spadek elastyczności skóry, a nie na jej brzydki wygląd. Widać i czuć ten efekt po uciśnięciu skóry. Kolejnym trzecim już stadium są już wyraźne zmiany w skórze. Zaczynają ukazywać się pofałdowania skóry, które przypominają właśnie skórkę pomarańczy. Te nierówności można wyczuć również dotykając skóry. Bywa nawet, że w obrębie głębszych tkanek powstają bolesne zgrubienia. Towarzyszy temu bladość skóry i jej obniżona temperatura. Czwartemu stopniowi towarzyszą wszystkie objawy wraz z większym pofałdowaniem skóry w tych miejscach. Jaka jest jednak przyczyna jego powstawania? Nie jest to tylko i wyłącznie problem estetyczny. Cellulit oznacza tez problem zdrowotny, dlatego ważne jest jego wykrycie i walka u podłożu powstawania, czyli zniwelowanie przyczyn. Przyczyn powstawania cellulitu doszukuje się wśród wielu możliwych źródeł. Bezpośrednie przyczyny to między innymi niewydolność naczyń żylnych oraz zaburzenia mikrokrążenia. Efektem takich zaburzeń są zwyrodnienia w obrębie tkanki tłuszczowej i łącznej. Dalej wiemy co się dzieje i jak powoli powstaje pomarańczowa skórka. Dodatkowe czynniki to warunki genetyczne lub sprawy hormonalne- kobiety częściej cierpią na cellulit ze względu na estrogen. Do tych przyczyn powstawania pomarańczowej skórki dochodzi jeszcze codzienność. Złe odżywianie spowodowane szybkim trybem życia, siedząca praca oraz zaniedbywanie siebie i swojego zdrowia niestety powoduje powstanie cellulitu. Cellulit można tez podzielić na wrodzony i nabyty. Na wrodzony cierpią zazwyczaj kobiety z szerokimi biodrami, czyli jeżeli twoje biodra są za szerokie, oznacza to że masz ten typ cellulitu.

Nabyty to właśnie spowodowany nieprawidłowym trybem życia- nabycie pomarańczowej skórki. Istnieje jeszcze cellulit twardy. Może on pojawić się u młodych, wysportowanych kobiet z dobrym napięciem skóry (!). Jest to cellulit wodny. Pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania, gdy mamy wzmożona produkcję estrogenów w organizmie. Może przez to odkładać się woda w tkankach, co powoduje właśnie wywołane tego rodzaju cellulitu. Cellulit wiotki( miękki ), może się pojawić u kobiet, które nagle intensywnie schudły.

Osłabia się wtedy tkanka łączna. Można wykonać test uciskowy, aby zobaczyć który rodzaj cellulitu posiadamy. Jak widać, cellulit dopada nie tylko otyłe osoby, czy nawet z niedużą nadwagą. Jak się okazuje jest tyle rodzajów cellulitu, że może on dopaść nawet młody, wysportowane dziewczyny. Cellulit twardy nie jest również niczym pięknym i przyjemnym. Przed odkładanie się wody występuje obrzęk, na przykład ud, co powoduje również bolesność i oczywiście sprawia, że nasza sylwetka może wyglądać nieproporcjonalnie.

You might also likeclose