Jak obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi?

Jak obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi?

Nadciśnienie tętnicze, zwane też chorobą nadciśnieniową jest to problem, który dotyczy wielu ludzi. Za wysokie ciśnienie uważa się takie, którego wartości są wyższe od 140 dla ciśnienia skurczowego, albo od 90 dla ciśnienia rozkurczowego. Nie leczone nadciśnienie może prowadzić do niewydolności serca i nerek. Najlepszym sposobem profilaktyki oraz leczenia wysokiego ciśnienia jest higieniczny tryb życia. Poniżej znajdują się wskazówki i porady, które pomagają obniżać ciśnienia.

Regularna aktywność fizyczna – codzienna porcja ruch jest w stanie obniżyć ciśnienie także u osób, które chorują z powodu skłonności genetycznych. Ponadto ruch wzmacnia naczynia krwionośne i serce, w ten sposób chroniąc organizm przed niekorzystnym działaniem wysokiego ciśnienia.

Zrezygnowanie z soli w potrawach – często wystarczy tylko zmienić swoją dietę na niskosolną, by obniżyć ciśnienie.

Stosowanie diety niskotłuszczowej – niskotłuszczowa dieta jest bardzo pomocna w utrzymaniu właściwej wagi i w ten sposób pomaga również w obniżeniu ciśnienia. Ponadto z wysokim ciśnieniem bardzo często wiąże się zawyżony poziom cholesterolu LDL, który potocznie nazywamy złym, ponieważ zwiększa możliwość zachorowania na chorobę miażdżycową. W miejsce tłustych potraw należy spożywać jak najwięcej owoców i warzyw.

Utrzymywanie właściwej wagi ciała –zostało dowiedzione naukowo, że u otyłych osób, którym udało się zrzucić zbędne kilogramy, bardzo często również ciśnienie tętnicze znacznie się obniżało.

Rzucenie palenia – chociaż samo palenie tytoniu jedynie w niewielkim stopniu wpływa na poziom ciśnienia krwi, to jednak ma ono podobne działanie do samego nadciśnienia, przez to dodatkowo zwiększając możliwość zapadnięcia na choroby serca i udary.

Właściwa ilość odpoczynku i unikanie stresurelaks ma wpływ na zminimalizowanie stresu, przez co pomaga obniżyć ciśnienie. Warto nauczyć się prostych technik relaksacyjnych, prawidłowego oddychania oraz medytacji. Takie ćwiczenia trzeba wykonywać co najmniej jeden raz w ciągu dnia.

Odstawienie kawy i alkoholu – należy wystrzegać się kofeiny i alkoholu, powodujących wzrost ciśnienia tętniczego.

Regularne kontrole ciśnienia – przynajmniej raz w miesiącu trzeba odwiedzić lekarza i zrobić badania kontrolne. Stosować się do jego zaleceń, wprowadzić zmiany zarówno w stylu życia, jak i diecie

Przyjmowanie potasu pod nadzorem lekarskim – regularnie przyjmowany potas powoduje zwiększone wydalanie wody i sodu oraz obniża ciśnienie krwi.

Jeżeli pomimo właściwej profilaktyki, nadciśnienie nie ustępuje, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Obecny stan wiedzy medycznej pozwala rozwiązać problem wysokiego ciśnienia poprzez odpowiednio dobrane leki, które skutecznie obniżają jego poziom i mogą być przyjmowane przez długi okres czasu.

You might also likeclose