Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Decyzja o noszeniu soczewek nie dla każdego jest decyzją łatwą. Jest wiele obaw związanych z ich użytkowaniem, większość z nich dotyczy sposobu zakładania i zdejmowania soczewek, oraz ich pielęgnacji. Przedstawiamy kilka podstawowych rad dotyczących obchodzenia się z soczewkami.

Po pierwsze- jak zakładać soczewki?

Przed przystąpieniem do zakładania soczewek należy umyć ręce i dokładnie osuszyć po to, aby soczewka nie przywarła do wilgotnej skóry dłoni. Ostrożnie wyjmujemy soczewkę z opakowania, upewniając się od razu, że nie jest ona uszkodzona. Po umieszczeniu wilgotnej soczewki na palcu wskazującym rozchylamy drugą ręką powieki, najmocniej jak tylko się da,aby poprawnie ulokować soczewkę należy spojrzeć w górę i umieścić soczewkę w dolnej części twardówki oka. Brzmi to dość komplikowanie, jednak z reguły udaje się już za pierwszym razem, nawet tym, którzy zakładają soczewki kontaktowe po raz pierwszy. Najlepiej obserwować w lusterku cały proces, co pomoże na skoordynowanie ruchów, kiedy poczujemy, że szkło przyległo do rogówki, zamykamy powoli powieki. Teraz należy zamrugać kilka razy, aby soczewka się wyśrodkowała, w razie odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu, należy usuną soczewkę i ponowić proces. Soczewka dobrze założona, to soczewka niewyczuwalna.drugą soczewkę zakładamy w analogiczny sposób.

Po drugie – jak zdjąć soczewki?

Jak zwykle zaczynamy od umycia i wysuszenie rąk. Następnie należy spojrzeć w górę i odciągnąć dolną powiekę w dół. Teraz przybliżamy palec wskazujący do oka, aż do momentu dotknięcia dolnego brzegu soczewki. Przesuwamy soczewkę w dół, na białą część oka, delikatnie ściskamy soczewkę za pomocą kciuka i palca wskazującego, a następnie wyjmujemy. W taki sam sposób postępujemy z drugą soczewką.

Po trzecie – jak pielęgnować soczewki miesięczne, 2 tygodniowe lub kwartalne.

Oczyszczanie soczewek należy rozpocząć od pocierania palcem wskazującym soczewki ułożonej na drugiej dłoni ruchami w górę i w dół, najpierw z jednej strony, następnie przekręcamy ją na drugą i stronę i czynność powtarzamy. Umieszczamy soczewki w pojemniczku odpowiednio przygotowanym wcześniej, tzn. należy zadbać aby pojemniczek był czysty i uzupełniony świeżą dawką płynu pielęgnacyjnego. Wkładamy do niego soczewki i upewniamy się, że są one całkowicie zanurzone w płynie. Ważne jest, aby pamiętać, że przed ponownym założeniem soczewki powinny one przynajmniej 4 godziny przebywać w pojemniku, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zdejmowanie soczewek i dezynfekcja bezpośrednio przed położeniem się spać.

You might also likeclose