Czym jest trzeci migdał?

Czym jest trzeci migdał?

Pierwotnym zadaniem trzeciego migdała jest obrona przed drobnoustrojami, ponieważ dziecko do pewnego wieku ma słaby układ odpornościowy. W późniejszym czasie ten dodatkowy migdał zanika. Lecz niestety zdarza się i tak, że nie tylko nie spełnia swojego zadania obronnego, ale sam staje się siedliskiem bakterii – dzieje się tak w momencie gdy jest przerośnięty.

O tym, że dziecko ma faktycznie przerośnięty trzeci migdał dowiadujemy się od laryngologa (potrzebne skierowanie od lekarza pediatry), który po zebraniu wywiadu lekarskiego i badaniom postawi diagnozę. Badanie odbywa się za pomocą fiberoskopu (to cienki, miękki przewód zakończony kamerą), umożliwia on obejrzenie na ekranie monitora gardła i faktyczne potwierdzenie trafności diagnozy. Jednak jeszcze przed wizytą  u laryngologa, możemy podejrzewać obecność przerośniętego trzeciego migdała.

Do najczęstszych objawów należą:

częste infekcje dróg oddechowych
dziecko ma wciąż otwartą buzię (także podczas snu)
częściej choruje na uszy
niespokojny sen
chrapanie i bezdech

Niestety z własnego doświadczenia wiem, że chory migdał może być przyczyną dużego problemu u przedszkolaka jak i młodszego dziecka. Częste infekcje powtarzające się średnio raz w miesiącu, kompletny brak apetytu i nieprzespane noce – to nasz bilans ostatniego roku. Mimo że Młodsza  była leczona antybiotykami, nie odniosło to oczekiwanego rezultatu. Po kilkunastu miesiącach zapadła decyzja o operacji usunięciu naszego problemu – adenotomii. Po długim okresie oczekiwania udało nam się ustalić datę zabiegu na początek stycznia, ponieważ już w lipcu,  limit NFZ na ten zabieg w pełnym znieczuleniu był wyczerpany. Nie ukrywam, że bardzo się niepokoję lecz jednocześnie z niecierpliwością czekam na ten dzień. Mam nadzieję, że będę mogła wtedy opisać wam swoje  doświadczenia i przeżycia związane z pobytem dziecka w szpitalu.

You might also likeclose