Antykoncepcja - czyli co robić by nie zajść w ciążę?

Antykoncepcja – czyli co robić by nie zajść w ciążę?

ajść w ciążę jest dużo trudniej, niż się może na początku wydawać. Naturalnie czasami przytrafią się tzw. „wpadki”, ale trzeba również zwrócić uwagę na fakt, iż wielu kobietom udaje się zajść w ciążę po kilku miesiącach, a nawet latach starań. Jeżeli nie chcesz, by przytrafiła Ci się nieplanowana ciąża, poznaj proste rady, jak jej zapobiec.

Unikanie kontaktów seksualnych a owulacja

Brak współżycia jest najprostszą i najbardziej niezawodną metodą. Największa szansa na poczęcie dziecka przypada na 14 dzień cyklu, licząc od pierwszego dnia ostatniego okresu. Należy jednak uwzględnić również to, iż plemnik w ciele kobiety jest w stanie przetrwać przez 72 godziny, a w pojedynczych przypadkach nawet do tygodnia. Poznaj dobrze swój organizm i bądź dokładnie zorientowana ile dni trwa Twój cykl – możliwe, że w Twoim przypadku owulacja przypada w inny dzień. Z tego powodu, jeżeli nie chcesz zajść w ciążę powinnaś zawsze pamiętać o stosowaniu środków antykoncepcyjnych nie tylko w dzień owulacji. Współżycie bez zabezpieczenia antykoncepcyjnego jest niebezpieczne również w tygodniu ją poprzedzającym oraz w następny dzień już po jajeczkowaniu, ponieważ gotowa do zapłodnienia komórka jajowa żyje przez dobę.

Tabletki antykoncepcyjne

Stosuj tabletki antykoncepcyjne. Prawidłowo dobrane tabletki zabezpieczą Cię przed nieplanowaną ciążą, ich skuteczność wynosi aż 99, 8%. Jeżeli tabletki powodują u Ciebie złe samopoczucie, gorszy humor, rozdrażnienie, to powiadom o tym problemie swojego ginekologa. Na podstawie wykonanych badań hormonalnych lekarz dobierze Ci inne tabletki.

Prezerwatywa

Miej przy sobie prezerwatywę, noś ją w portfelu, albo w kieszeni torebki. Zawsze może Ci się przydać. Prezerwatywy nie należą do najbardziej komfortowych środków antykoncepcyjnych, ale musisz je zaakceptować i regularnie stosować, jeśli nie planujesz posiadania dziecka. Prawidłowo stosowane mają bardzo wysoki współczynnik zapobiegania ciąży, a przy tym nie obciążają organizmu kobietu tak jak środki hormonalne. Na rynku istnieje wiele rodzajów prezerwatyw, więc jeżeli powodują one u Ciebie dyskomfort, znajdź kondomy tego rodzaju, które w pełni Cię zadowolą, ewentualnie postaw na inną metodę antykoncepcji.

Inne metody antykoncepcji

Oprócz tabletek antykoncepcyjnych i prezerwatyw niechcianej ciąży pozwoli uniknąć stosowanie innych rodzajów antykoncepcji, takich jak np.: plastry antykoncepcyjne, wkładki domaciczne (spirale), zastrzyki hormonalne. Te środki o wysokim wskaźniku zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą może zalecić jedynie ginekolog. Bez recepty dostępne są natomiast różnego rodzaju środki plemnikobójcze oraz kapturki dopochwowe. Niestety są one również zdecydowanie bardziej zawodne.

„Pigułka po”

Jeżeli masz uzasadnione powody, by przypuszczać, że mogłaś zajść w ciążę, jak najszybciej umów się na wizytę do swojego lekarza ginekologa i poproś go o wystawienie recepty na środek antykoncepcyjny po stosunku. Od momentu współżycia do chwili zażycia tabletki nie mogą minąć więcej niż 72 godziny. Nie powinnaś się obawiać – te tabletki nie są środkiem poronnym. Działają one na takich samych zasadach jak normalne pigułki hormonalne.

You might also likeclose