Najpiękniejsze miejsca w Turcji

Najpiękniejsze miejsca w Turcji

Na południowym wybrzeżu Turcji jest więcej kurortów niż tych położonych w tym kraju nad Morzem Egejskim. W pierwszym z nich, Marmaris, można bez umiaru kąpać się i opalać. Prawdziwym magnesem ściągającym tutaj rzesze turystów są piaszczyste plaże. Jedynym zabytkiem Marmaris jest niewielka twierdza, w której mieści się małe muzeum.

Więcej antycznych atrakcji znajdziemy w malowniczo położonym na rzeką miasteczku Dalyan. Zobaczymy w nim wykute w skale licyjskie grobowce i ruiny antycznego miasta Kaunos, do których dociera się łodzią. Na większą uwagę zasługują ruiny teatru, pochodzącego z czasów greckich, który potem przebudowali Rzymianie. W pobliżu niego na wzgórzu znajdują się ruiny hellenistycznych i bizantyńskich murów. Kiedyś był tam akropol. Są też ruiny łaźni oraz pozostałości po palestrze i kilku świątyniach. Atrakcją Dalyan są także błotniste kąpiele w źródłach oraz wypoczynek na plaży Itzuzu.

Między zboczami gór a malowniczą zatoką położone jest nad Morzem Śródziemnym niewielkie miasto Fethiye, w którym nawet w sezonie nie jest tłoczno, tak jak w innych tureckich kurortach nadmorskich. Oprócz pięknych krajobrazów zobaczymy tu rozrzucone po całym mieście skalne grobowce, wolno stojące sarkofagi, zamek, teatr i zwiedzimy muzeum skupiające eksponaty pochodzące z okresów od prehistorii po Bizancjum.

Monumentalne grobowce, ruiny teatru z czasów rzymskich, licyjskie sarkofagi z III w. p.n.e., wzmacniane przez Bizantyńczyków mury, pozostałości agory, ruiny dużej rzymskiej bazyliki zamienionej w czasach Bizancjum na kościół zobaczymy w Ksantos.

Kolejną na mapie ciekawą nadmorską miejscowością jest Kas. Nie jest może tak nowoczesna w infrastrukturę jak inne, ale przez to panuje tu miła atmosfera prowincjonalnego miasteczka. Nie ma tu niestety też pięknych i piaszczystych plaż. Do krystalicznie czystej wody skacze się prosto ze skałek. Znajdą tu za to coś dla siebie miłośnicy starożytnych zabytków, pozostałości po antycznym mieście Antifellos.

Zwiedzanie z wypoczynkiem połączyć można w kurorcie Kemer, który oferuje wylegiwanie się na plaży, szaleństwa w Aquaparku, zwiedzanie pseudoskansenu, zwiedzanie pobliskich ruin antycznych miast Phaselis i Olimpos, tajemniczego miejsca zwanego Chimerą oraz wypady na pobliski szczyt góry Olimpos.

Największym miastem tureckiego wybrzeża śródziemnomorskiego i jednocześnie najpopularniejszym jego ośrodkiem wypoczynkowym jest Antalya. Po jej zachodniej i wschodniej stronie ciągną się rozległe plaże, a przy nich wznoszą nowoczesne hotele. W starej części Antalyi znajduje się kilka ciekawych i wartych uwagi zabytków, m.in. wysoki minaret zbudowany z przekładanych na zmianę czerwonych cegieł i niebiesko-zielonych fajansowych kafelków, meczet Ulu Cmii, grobowce, klasztor wirujących derwiszów, w którym mieści się Galeria Sztuk Pięknych, metresy i muzea. W Antalyi znajduje się międzynarodowy port lotniczy, do którego promocyjne tanie loty oferują m.in. tureckie linie lotnicze, Turkish Airlines.

You might also likeclose