Kordyliery - największe pasmo górskie w Ameryce Północnej

Kordyliery – największe pasmo górskie w Ameryce Północnej

Kordyliery to pasmo górskie znajdujące się na terenie Ameryki Północnej. Pasmo ciągnie się wzdłuż zachodniego wybrzeża kontynentu. Jego długość wynosi 8000 tysięcy kilometrów. Maksymalna szerokość tego pasma górskiego wynosi 1500 kilometrów. Jaki jest najwyższy szczyt tego pasma?- Znajduje się on w Kanadzie i nazywa się ten szczyt – McKinley. Jego wysokość wynosi 6194 m.n.p.m.

Kordyliery zostały podzielone na: Kordyliery Północne- (Alaska, Kanada), Środkowe (Stany Zjednoczone) i Południowe – (Meksyk, i państwa Ameryki Środkowej). W tym paśmie górskim objęto ochroną kilka obszarów- Denali- jest on położony na terenie łańcucha górskiego Alaska. Następny to Yellowstone- pierwszy park narodowy na świecie. Został on założony w roku 1872. Park został także uznany za rezerwat biosfery przez UNESCO w roku 1976. Kolejny obszar to Yosemite –park ten słynie z bardzo wysokich drzew- sekwoi. Następnym obszarem pasma górskiego jest – Wielki Kanion. Obejmuje on fragment kanionu rzeki o nazwie Kolorado. Na jego obszarze chronione są gatunki roślin, jak i zwierząt. Ciekawostka jest również to ze kordyliery przebiegają przez wszystkie strefy klimatyczne. To pasmo tworzy tak jakby barierę klimatyczną.

Wewnętrzne części masywu utworzyły się w fazie kimeryjskiej. Natomiast zewnętrzne powstały w orogenezie alpejskiej. Dzięki temu masywy zewnętrzne są młodsze i wyższe. Dlatego również szczyt najwyższy Ameryki Północnej McKinley ukształtował się w orogenezie alpejskiej.

You might also likeclose