Kansas - historia stanu

Kansas – historia stanu

Kansas znajduje się w środkowo – zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Nazwa pochodzi od rzeki Kansas, która z kolei jest związana z rdzenną ludnością należąca do plemienia Kansa.

Kansas oznaczało ludzi wiatru. Przez tysiące lat obszar stanu był ich domem. Zamieszkiwali głównie tereny wzdłuż dolin rzecznych.

Nowożytna historia stanu rozpoczyna się w 1541 roku, kiedy na tereny stanu dotarła ekspedycja hiszpańska pod dowództwem Francisco Vasqueza de Coronado. Od I połowy XVIII wieku Kansas należy do Luizjany, a w 1803 roku staje się częścią Stanów Zjednoczonych.

29 stycznia 1861 roku staje się 34. stanem.

Klimat jest wybitnie podzwrotnikowy, suchy, z dużą roczną amplitudą temperatur. Najważniejsze miasta to Topeka – stolica, Kansas, Hutchinson i Lawrence.

Na terenie stanu znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Należy zajrzeć do Abilene – miejsca, gdzie znajduje sie dom rodzinny Dwighta D. Eisenhowera oraz jego grób. Miejscowość jest również końcowym punktem Chisholm Trail w którym bydło wiezione z Texasu jest rozładowywane i trafia na ciężarówki.

Constitution Hall w Lecompton jest miejscem, gdzie samorząd terytorialny Kansas zwołał i przygotował pro-niewolniczą konstytucję.

W Wamego znajduje się niezwykły dom. Muzeum OZ jest wzorowane na domku Dorotki z powieści „Czarnoksiężnik z krainy Oz” i w nim powstawały zdjęcia do filmu.

W Hutchinson leży The Kansas Cosmosphere and Space Center. Muzeum posiada największą kolekcję zabytków z rosyjskiego programu kosmicznego poza Moskwą, a także artefakty z wypraw kosmicznych, pamiątki związane z Apollo 13 i SR-71 Blackbird.

Przydomek „Słonecznikowy Stan” oddaje charakter Kansas. Przykładem może być De Soto . Manufaktura otwarta w 1942 była ogrodzona i położona na ponad 9000 ha (36 km ²) ziemi, i składała się z ponad 100 gospodarstw.

W Lawrence, na kampusie University of Kansas mieści się największy zbiór dokumentów dla polityka, innego niż prezydent, a w Mid-America Air Museum w Liberal piąty co do rozmiarów zbiór samolotów należących do linii lotniczych i wojska w Stanach Zjednoczonych. W Concordii leży historyczny Brown Grand Theatre oraz obóz jeniecki Camp Concordia.

Do cudów przyrody można zaliczyć Monument Rock i Castle Rock. Seria skalnych łuków pochodzi jeszcze z czasów kredy i poraża pięknem.

You might also likeclose