Jak powstały Sudety?

Jak powstały Sudety?

Sudety tworzą wyodrębnioną geologicznie grupę gór, od tych które występują w Polsce. Sudety zajmują obszar od Bramy Morawskiej do Doliny Łaby, należąc przy tym w większości do Czech.

Sudety składają się z kilku unikalnych pasm górskich. Są to bardzo stare góry. Obecnie Sudety dzielimy na Wschodnie, Środkowe i Zachodnie. Góry te były wielokrotnie wypiętrzane. Ze względu na wysokość Sudety należą do gór klasy średniej. Sudety po raz pierwszy zostały wypiętrzone w paleozoiku podczas fałdowania kaledońskiego. Kolejne fałdowanie miało miejsce w orogenezie hercyńskiej. Rodzaj krajobrazu Sudetów to kontrast między stromymi stokami i łagodnymi wierzchowinami jest typowym krajobrazem dla Sudetów.

Łączna długość Sudetów wynosi około 300 kilometrów, zaś szerokość wynosi około 30-50 kilometrów. Rejonami ruchu turystycznego Sudetów są na pewno warunki klimatycznie, zróżnicowany krajobraz. W Sudetach są również walory lecznicze jak i historyczne. Znajduje się tam tysiące zabytkowych obiektów. Występują tam liczne rezerwaty przyrody. Najbardziej znaną częścią Sudetów są Karkonosze. Jest to najwyższe sudeckie polskie pasmo górskie. Najwyższy szczyt Sudetów jest góra śnieżka. Jej wysokość wynosi 1603 metry nad poziomem morza.

You might also likeclose