Brazylia - przewodnik po kraju

Brazylia – przewodnik po kraju

Brazylia – kraj słynący z samby, karnawału, piłki nożnej i przepięknej plaży Copacabana. To niezwykłe miejsce z tysiącem kolorów i nieustanną zabawą. Brazylia to piąty co do wielkości kraj świata. Zajmuje niemalże połowę kontynentu południowoamerykańskiego. To „kraina bez granic”, a jej mieszkańcy mają niezwykłą pogodę ducha.

Zakątki tego niezwykłego miejsca, bardzo różnią się od siebie, aż trudno uwierzyć, że to jedno państwo. Brazylia jest podzielona na 5 regionów. Północną część kraju zajmuje legendarna rzeka Amazonka. W jej dorzeczu, największym na świecie znajduje się 20% ziemskich zasobów słodkiej wody, a wspaniałe lasy równikowe to tętniąca życiem i ciągle niezbadana skarbnica biologiczna. W regionie Środkowy Zachód przeważa Wyżyna Brazylijska. Południe leży poniżej Zwrotnika Koziorożca i jako jedyny region Brazylii ma klimat subtropikalny, ze wszystkimi porami roku, zimowymi przymrozkami, a nawet opadami śniegu.

Brazylię odkryli w 1500 r. dwaj żeglarze: Hiszpan Vincente Pizon i Portugalczyk Pedro Alvares Cabral. Pomimo tego, że historia nie oszczędzała tego kraju – wiele lat rządów dyktatorskich i jeden z najbardziej krwawych konfliktów w Ameryce Południowej – udało jej się zachować wewnętrzny spokój. Obecnie jest republiką związkową podzielona na 26 stanów i 1 dystrykt federalny z Konstytucją z 1998 r.

Gospodarka Brazylii rozwija się prężnie, m.in. dzięki ogromnemu potencjałowi ludzkiemu. Jest ona jednym z największych rynków konsumenckich, a ponadto ma ogromne surowce mineralne, które w dalszym ciągu nie są w pełni wykorzystane. Dzięki bogatej bazie przemysłowej i nowoczesnej infrastrukturze Brazylia znajduje się na liście światowych liderów.

Kraj ten zajmuje również 5 miejsce na liście państw o najwyższej populacji. Liczy ponad 175 mln ludności. Współczesny skład etniczny Brazylii jest odzwierciedleniem jego historii. Ponad połowę mieszkańców Brazylii stanowią ludzie rasy białej oraz kreole. Murzyni stanowią 10% ogółu ludności, Indianie 1%. Resztę stanowi ludność mieszana – mulaci i metysi. Brazylijczycy charakteryzują się wieloma sprzecznościami. Jednoczy ich jednak wspólny język (portugalski) i wspólna religia (większość obywateli należy do Kościoła rzymskokatolickiego).

Nie można pominąć również egzotycznej kuchni brazylijskiej. Bogactwo jej smaków zawdzięcza wpływom afrykańskim, europejskim i indiańskim. Podstawą diet wielu brazylijczyków jest ryż i fasola. Oczywiście owoce morza można kupić na całym wybrzeżu. W kuchni się w niewielkich ilościach ziół, natomiast potrawy są ostro przyprawiane. Koniecznie trzeba spróbować tropikalnych owoców, np.: guawy, która występuje tu w kilkunastu odmianach.

Rio de Janeiro

Góry wyrastają tu wprost z oceanu, bajeczne bulwary, piękna zatoka Batafogo i szczyt Corcovado z posągiem Chrystusa. Czuli na krasę kobiecą mówią, że Rio to nade wszystko 40 kilometrów cudownych, pełen wdzięku i skąpo ubranych panienek, sławnych cariocas na atlantyckich plażach Copacabana, Ipanema i Leblon. Obok – miliony biedoty gnieżdżące się w biednych favelach na wzniesieniach. Rio de Janeiro to także doroczny amok na ulicach, czyli karnawał. Ogłuszające brzmienia samby, opętane tańce, półnagie bóstwa, kostiumowa parada postaci historycznych. Przy okazji eldorado złodziei i bandziorów. Karnawał w Rio – trochę zabawa, trochę rewolucja.

Salvador

Tu zaczęła się współczesna historia Brazylii. W zatoce Baia de Todos os Santos Portugalczyk Tomé de Souza założył miejscowość Salvador da Bahia, które stało się kluczowym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym kraju przez trzy późniejsze stulecia. Stąd wypływały do Lizbony żaglowce obciążone złotem oraz diamentami, a przybijały statki pełne niewolników z Afryki. Stare miasto zabudowane jest kamienicami oraz kościołami z XVII wieku. Tu znajduje się centrum obrzędów candomble oraz mnóstwa innych tradycyjnych obyczajów.

Manaus

Stolica Amazonii mieści się nad Rio Negro. Ma sławną Operę, wybudowaną w erze boomu kauczukowego w XIX wieku, w której kiedyś występowali najważniejsi śpiewacy świata, z Enrico Caruso na czele. Tu rozpoczyna się Amazonka, najogromniejsza rzeka świata. W porze deszczowej urasta do astronomicznych rozmiarów, staje się gigantycznym morzem. Manaus jest furtką do brazylijskiej dżungli. Agencje turystyczne organizują bliższe oraz dalsze wycieczki w głąb tropikalnego lasu, kontakt z florą i fauną (i to nie tylko z moskitami), a także wizyty w osadach indiańskich.

You might also likeclose