Amsterdam – stolica Holandii

Amsterdam – stolica Holandii

Tereny wokół rzeki Amstel zostały zamieszkane w okresie pełnego średniowiecza. Pierwsi osadnicy walczyli tu z wodą i ciągłymi podtopieniami. Z czasem jednak woda stała się dla tutejszych mieszkańców źródłem bogactwa, a Amsterdam przeistoczył się w jedno z najpotężniejszych miast handlowych w Europie.

W historii Holandii, a co za tym idzie również i Amsterdamu, wiek XVII nazywany jest Wiekiem Złotym. Po upadku rywalizującej z Amsterdamem Antwerpii oraz po wyzwoleniu się Holendrów spod panowania Habsburgów, nowa stolica Niderlandów przeżyła prawdziwy boom demograficzny oraz społeczno – gospodarczy. Miasto kilkukrotnie zwiększyło swoją powierzchnię, ponieważ przekopane zostały trzy koncentryczne kanały (Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht), które umożliwiły kupcom swobodny transport towarów z portu do magazynów. Wokół kanałów wzniesiono rzędy podobnych, ale nadzwyczaj eleganckich kamieniczek, wiatraki, a także liczne budowle sakralne, takie jak Westerkerk i Zuiderkerk.


Zabytki Amsterdamu

Właśnie w XVII w. zbudowany został przy ulicy Jodenbreestraat Dom Rembrandta – kamienica, w której Rembrandt żył i pracował blisko 20 lat i w której dziś znajduje się poświęcone malarzowi muzeum. W tym samym czasie, przy kanale Prinsengracht wzniesiony też został tzw. Dom Anne Frank, w którym rodzina i przyjaciele Anne ukrywali się przed nazistami w latach 1942 – 1944. W XVII w. wyburzono część średniowiecznych fortyfikacji, a ich pozostałości, takie jak wieże Montelbaanstoren i Munttoren zaadaptowane zostały na cele cywilne. Wraz z napływem do Amsterdamu kupców i wskutek zwiększającej się ilości stałych mieszkańców, w 1655 r. w Amsterdamie zbudowano Ratusz, który dwa wieki później został przekształcony w Pałac Królewski. W I poł. XVII w. powstały wreszcie w Holandii dwie potężne kompanie handlowe – Holenderska Kompania Wschodnioindyjska i Holenderska Kompania Zachodnioindyjska. Najważniejsze siedziby obu organizacji, w których podejmowano kluczowe decyzje związane z budową faktorii i dalekomorskim handlem miały miejsce właśnie tutaj, w Oost-Indisch Huis – Domu Wschodnioindyjskim i w West-Indisch Huis, czyli domu Dom Zachodnioindyjskim.


Ciekawe miejsca w Amsterdamie

Kolejnym okresem prosperity był dla Amsterdamu wiek XIX. Obszar miasta został powiększony przede wszystkim o tereny przylegające doń od południa. Przy Placu Muzeów – Museumplein powstało kilka okazałych gmachów służących sztuce. Jako pierwsze zostało tu otwarte w 1855 r. Rijksmuseum, prezentujące przede wszystkim sztukę mistrzów holenderskich doby Złotego Wieku. W 1888 r. nastąpiła inauguracja sali koncertowej Concertgebouw, jak się z czasem okazało – sali odznaczającej się wyjątkową akustyką. W 1895 r. otwarte zostało Stedelijk Museum – muzeum sztuki współczesnej, które dziś zadziwia swoim eklektycznym charakterem i które prezentuje zarówno malarstwo i rzeźbę, jak też fotografie czy sztukę użytkową. Z początkiem lat 70-tych przy Museumplein powstało wreszcie Muzeum van Gogha, prezentujące kilkaset obrazów, rysunków i listów artysty.


Zwiedzanie Amsterdamu

Planując zwiedzanie Amsterdamu warto również pamiętać o Vondelpark, który znajduje się na zachód od Placu Muzeów wytyczony został w 1865 r. Jest to największy i najbardziej znany teren rekreacyjny na terenie Amsterdamu. Miejscem które koniecznie trzeba zobaczyć jest z pewnością Ogród zoologiczny Artis. Ogród został założony w latach 30-tych XIX w. pomiędzy kanałami Nieuwe-Keizers –Gracht i Nieuwe-Heren-Gracht.
Atrakcje Amsterdamu

Amsterdam jest dziś jedną z najchętniej odwiedzanych stolic Europy. Wielu turystów ceni sobie przede wszystkim swobodną atmosferę, jaka tu panuje oraz liczne kontrasty, które mogą przyprawiać o zawrót głowy. Wystarczy wspomnieć, że najstarsza dzielnica Amsterdamu De Wallen, nie jest znana z przepięknego i najstarszego w mieście kościoła Oude Kerk, ale z panującej tu swobody obyczajowej. Można tu legalnie skorzystać z usług prostytutki albo zapalić skręta w jednym z licznych coffeeshops. Wielu ludzi ceni sobie stolicę Holandii również za bogatą ofertę kulturową. Festiwale, takie jak Holland Festiwal czy 5 days off Amsterdam przyciągają do Amsterdamu rzesze turystów. Miasto znane jest również z tysięcy rowerzystów i ich rowerów.

You might also likeclose