Aconcagua - najwyższy szczyt Ameryki Południowej

Aconcagua – najwyższy szczyt Ameryki Południowej

Aconcagua jest najwyższym szczytem Andów i Ameryki Południowej. Jej wysokość wynosi 6960 metrów nad poziomem morza. Góra ta jest uznana za najwyższy wulkan świata. Ze względu na położenie na zderzeniu płyt litosfery często występuje trzęsienie ziemi czy erupcja wulkanu. Szczyt znajduje się przy granicy Argentyny z Chile, jednak góra ta należy do Argentyny. Należy do gór łatwych technicznie do zdobycia, lecz wysokość mówi sama za siebie .Szczyt jest głównie zbudowany z andezytów, które się nasunęły w wyniku ruchów górotwórczych. Jest on uważany za wygasły wulkan, co czyni ten szczyt najwyższym na świecie wulkanem drzemiącym.

To właśnie dzięki temu krajobrazowi i wysokości jaka ma Aconcagua jest masowo odwiedzana przez turystów z całego świata. Jako pierwszy szczyt ten zdobył szwajcar Mathhias Zurbriggen. Poprzez Internet można zapisać się na wyprawę na ten szczyt. Taka wyprawa trwa zazwyczaj około miesiąc czasu. Myślę ze warto wymienić polskich alpinistów , którzy zdobyli szczyt – byli to S. Daszyński, K. Jodko-Narkiewicz, S. Osiecki, W. Ostrowski. Kobietą polską, która zdobyła najwyższy szczyt Ameryki Południowej była Wanda Rutkiewicz, która dokonała tego w roku 1985. Myślę że jeżeli nie wiesz, na jaki szczyt się wspiąć, to polecam tobie z czystym sumieniem szczyt ameryki północnej-Aconcagua.

Kiedy powstał najwyższy szczyt Ameryki Północnej Aconcagua?

A więc Aconcagua powstała w orogenezie alpejskiej. Dlaczego?- Ponieważ orogeneza alpejska jest najmłodsza. Ktoś powie pewni i co z tego że najmłodsza to przecież nie ma znaczenia. Jednak w przypadku gór ma. Jeżeli góry powstają w orogenezie młodszej to z reguły góry te są najwyższe. Tak również jest w przypadku najwyższego szczyty Andów- Aconcagui. Jej wysokość wynosi aż 6960 metrów nad poziomem morza. Aconcagua znajduje się w najdłuższym łańcuchu górskim za ziemi. Procesom górotwórczym i tektonicznym towarzyszyły silny wulkanizm. Góra za uchodzi za najwyższy wulkan na świecie. Obecnie jest uznawany za wulkan drzemiący.

Gdzie jest położona Aconcagua?- Jest ona położona w Kordylierze głównej na 32-33 stopniu szerokości południowej w środkowo zachodniej Argentynie. Szczyt leży niemal na granicy Argentyny z Chile.

Osoby, które chcą wybrać się na wyprawę po szczycie Aconcagua, mają możliwość na wybranie jednej z 16 dróg prowadzących na nią o różnym poziomie trudności. Najtrudniejsza droga jest „Sun line Route”

Myślę że wszyscy, którzy nie wiedzieli jak spędzić przyszłoroczne wakacje maja teraz podsunięty pomysł. Jeżeli ktoś lubi wędrówki górskie, to jest to miejsce idealne dla niego.

Wspięcie się na tę górę jest niemałym wyzwaniem. Jej wysokość i krajobraz górski zachęca do roku tysiące turystów, bo zdobycia tej przepięknej góry, która niewątpliwie jest Aconcagua. Jak się dobrze przygotować do wyprawy? – Będzie tobie potrzebna dobra kondycja i warunki fizyczne. Góra jak podkreśla wielu alpinistów nie jest trudna technicznie, lecz jej wysokość 6960 metrów nad poziomem morza sprawia że zdobycie jej nie okazuje się takie łatwe. Jest to drugi szczyt w klasyfikacji korony ziemskiej. Gdyby nie było Azji, to na świecie właśnie Aconcagua była by najwyższym szczytem na świecie. Jednak ten zaszczyt należy do góry azjatyckiej – Mount Everest- dla przypomnienia 8848 metrów nad poziomem morza. Można się zapisać przez Internet na różne wyprawy na Aconcaguę. Do takiej wyprawy trzeba się jednak bardzo dobrze przygotować. Trzeba zakupić sprzęt do wspinaczki górskiej.

Polecam wybrać właśnie tę górę do wspinaczki, ze względu na jej otoczenie. To że znajduje się w tak pięknym kraju jak Argentyna, jak i to że jest otoczona nieziemskim krajobrazem górskim.

You might also likeclose