Jak wyposażyć terrarium?

Jak wyposażyć terrarium?

Kto chce kupić gada, powinien najpierw dobrze je wyposażyć. Odwiedzić sklep terrarystyczny i wybrać potrzebne produkty. Jakie konkretnie? To zależy od rodzaju gada.

Wyposażenie terrarium to ważna sprawa. Bez tego trudno hodować jakiegokolwiek gada. Jednak stworzenie wygodnego, komfortowego i zdrowego miejsca zamieszkania dla takiego zwierzęcia wymaga spełnienia kilku zasad. Większość elementów wyposażenia oferuje sklep terrarystyczny, trzeba jednak wiedzieć, co wybierać.

Po pierwsze: pamiętać o świetle

Dla przykładu jaszczurki dzienne wymagają odpowiedniej świetlówki. Dzięki niej zwierzę nie będzie narażone na krzywicę, chorobę prowadzącą do śmierci gada. Dodatkowo zapewni żywe kolory skóry. Z kolei legwany preferują żarówki lustrzane o mocy około 60W. W przypadku tych zwierząt konieczne jest zabezpieczenie źródła światła przez wszechobecnym językiem gada. A ten sięga daleko.

Żółwie potrzebują światła, które będzie podnosiło im poziom witaminy D3. Dlatego należy stosować żarówki UVB. Między umieszczonym na wysokości 30 cm źródłem światła, a gadem, nie powinny znajdować się ani szyby ani plastiki. Te osłabiają bowiem moc żarówki. Odpowiedniego rodzaju produkty powinien oferować każdy sklep terrarystyczny. Tam też można dopytać się o szczegóły.

Po drugie: zadbać o źródło ciepła

Weźmy na przykład żółwia. Żeby było mu dobrze, temperatura musi być zróżnicowana. Dlatego należy dzielić terrarium na dwie części – ciepłą i chłodną. Jako źródło ciepła wystarczy żarówka o mocy 100W z kloszem. Jej miejsce jest jednak poza akwarium, na jednym z jego końców. To żółwie, a inne zwierzęta?

Kto hoduje jaszczurki powinien zadbać o promiennik albo kabel grzewczy. Ten pierwszy jest wyjątkowo wydajny – zamienia na ciepło niemal całą pobraną energię. Nie daje też światła. Trzeba tylko pamiętać o termostacie. Niektórzy stosują też kamienie grzewcze, które jednak nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Zwierzę może się o nie poparzyć, nawet ze skutkiem śmiertelnym.

To ważne choćby w przypadku legwanów, które w naturze nagrzewają się od strony grzbietu, a nie brzucha. Górna część ich ciała jest więc dobrze zabezpieczona przed gorącem, dolna – znacznie gorzej. Łatwo domyślić się, jakie mogą być skutki wejścia na rozgrzany kamień grzewczy. O tym także powinien poinformować sklep terrarystyczny oferujący stosowne wyposażenie.

Po trzecie: podłoże

Samo terrarium nie wystarczy. Powinno być odpowiednio wyściełane. W przypadku legwana można wysypać na dnie terrarium specjalne chipsy kokosowe lub korę. Trzeba przy tym pamiętać, że za małe kawałki mogą być przez gada połknięte. Z tragicznym skutkiem.

Z kolei żółwie mogą zadowolić się ręcznikami papierowymi. W lepszym wydaniu sprawdzi się sztuczna trawa lub granulat z lucerny. Nie należy stosować natomiast piasku i żwiru. Ważnym elementem wyposażenia terrarium przeznaczonego dla żółwia jest kryjówka. To tam zwierze może się schować na noc.

Jak widać wyposażenie terrarium to zadanie wymagające. Trzeba dopasować jego elementy do potrzeb zwierzęcia. A te różnią się w zależności od gatunku. Dlatego dobry sklep terrarystyczny powinien wyjaśniać klientom, co wybrać.

You might also likeclose