Jak robić profesjonalne zdjęcia aparatem cyfrowym?

Jak robić profesjonalne zdjęcia aparatem cyfrowym?

W dzisiejszych czasach fotografia cyfrowa stała się powszechna i ogólnodostępna. Ceny sprzętu są stosunkowo niewielkie, a jego jakość coraz lepsza, więc każdy z nas może odkryć w sobie fotografa.

Sprzęt

Potrzebujemy aparatu cyfrowego z kartą pamięci, która przechowa dużą ilość zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Optymalna pojemność do 2 GB. Przyda się również statyw. Koszt takiego zestawu zaczyna się od 500 zł. Nawet tak niedrogi sprzęt pozwala wykonywać bardzo dobre zdjęcia. Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z instrukcją sprzętu, tak aby wykorzystać pełny zakres jego możliwości jak zoom, ręczne ustawianie, funkcje in motion, face detector, i inne.

Kilka uwag o ruchu

Najlepiej trzymać aparat nieruchomo, lub skorzystać ze statywu. Choć z drugiej strony pewne poruszenia i drgania mogą dać ciekawe efekty np. rozmycie. Warto eksperymentować i zrobić kilka ujęć tej samej sytuacji. Aparaty fotograficzne często są wyposażone w funkcję in motion, która może być wykorzystywana do fotografowania dzieci czy zwierząt w ruchu.

Jak robić zdjęcia w plenerze

Do robienia ciekawych zdjęć nie potrzebujesz pięknej, słonecznej pogody. Zdaniem ekspertów kolorowe zdjęcia są bardziej nasycone w deszczowe dni, ze względu na niewielki zakres jasności. Jeśli na zewnątrz mamy dla odmiany bardzo słoneczną pogodę, nie rób zdjęć pod słońce.

Ciekawe obiekty

Poświęcając dzień na fotografowanie ciekawych rzeczy w plenerze bądź otwarty na to, co oferuje Ci rzeczywistość. Mimo iż twoim celem było fotografowanie budynków i krajobrazów, może się zdarzyć, że napotkasz znacznie ciekawsze zjawiska na swojej drodze. Udając się do warszawskich Łazienek, możesz trafić na wyścig kolarski. Jadąc fotografować praskie kapliczki nie zdziw się, gdy napotkasz festiwal uliczny. Wykorzystaj to!

Cyfrowa obróbka

Jeśli twoje nowe hobby niepostrzeżenie przerodzi się w pasję, warto zainteresować się programami do cyfrowej obróbki zdjęć, jak choćby znany wszystkim photoshop. Programy tego typu, nie tylko umożliwiają poprawki na gotowych zjęciach, jak przykładowo redukcję czerwonych oczu, ale dają również możliwość eksperymentowania i tworzenia ciekawych kompozycji.

You might also likeclose