Jak przygotować rower do jazdy po zimie?

Jak przygotować rower do jazdy po zimie?

Wiosna za pasem? To znaczy, że można wyciągać rower i ruszać w trasę. Jednak zanim rozpoczniesz intensywną eksploatację Twój rower wymaga kilku czynności, które pomogą przygotować go do nadchodzących miesięcy.

Zanim zaczniesz jakiekolwiek czynności rower powinno się dokładnie wyczyścić. Rower umyć najlepiej wodą z szamponem samochodowym, wykorzystując do tego specjalną szczotkę, która skutecznie usunie brud i pomoże dostać się do trudno dostępnych miejsc. Jeżeli korzystałeś z roweru w zimie dzięki temu pozbędziesz się również soli drogowej. Dobrze umyty rower powinien wyschnąć, dzięki czemu swobodnie możesz przejść do następnego kroku.

Przegląd techniczny.

Generalnie, po zimie nie powinno się od razu wyjeżdżać rowerem. Tym bardziej gdy przeleżał cały czas w piwnicy. Jest to potencjalnie niebezpieczne, niesie ryzyko nie tylko poważnych uszkodzeń, ale także zagrożenie zdrowia. Przegląd rozpocznij od dokładnego sprawdzenia, czy nigdzie nie powstały ośrodki rdzy. W piwnicach, gdzie panuje podwyższona wilgoć może pojawić się naprawdę łatwo. Warunki piwniczne nie sprzyjają także oponom. Ich ogląd powinno zacząć się od wyrównania poziomu napompowania dętek, a następnie dokładnego przeanalizowania bieżnika w poszukiwaniu pęknięć. Gdy wszystko wydaje się w porządku warto opony umieścić w misce z wodą sprawdzając, czy nie ulatuje powietrze.

Następnie przejdź do elementów mechanicznych, sprawdź jak obracają się koła, kręci kierownica i działają tryby łańcucha. Najlepiej wszystkie elementy przesmarować, łańcuch powinno się najpierw dokładnie oczyścić. Części, które noszą wyraźne ślady zużycia (często hamulce lub łożyska) warto wymienić. Zrób to jednak dopiero po konsultacji z serwisantem. By uniknąć zapiekania powinno się odkręcić, przesmarować a następnie dokręcić wszystkie śruby i nakrętki. Jest to jednak czynność dla bardziej zaawansowanych, gdy jesteś użytkownikiem okazjonalnym warto zlecić to serwisowi.

Następnie weź rower na okoliczną jazdę próbną. Obserwuj jak się zachowują poszczególne mechanizmy i czy nie płatają jakiś problemów. Rowery miejskie powinny być doskonale przygotowane przede wszystkim pod względem hamulców i układu sterowniczego – to on zapewnia bezpieczeństwo w trudnych, miejskich warunkach.

You might also likeclose