Dzień Św. Patryka

Dzień Św. Patryka

To Irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone na całym świecie 17 marca urosło rangą do wydarzenia nie tylko ważnego dla rodzimych Irlandczyków, ale również dla każdego, komu bliska jest kultura celtycka, a także dobra zabawa, kojarzona zawsze z tym wydarzeniem.

Dzień Św. Patryka tradycyjnie jest dniem wolnym od pracy, a każdy, kto chce zaakcentować jego obchody zakłada strój w kolorze zielonym – kolor nawiązujący do trójlistnej koniczynki przypisywanej świętemu. Zieleń jest również narodowym kolorem Irlandii, nawiązującym do zielonych wzgórz i pięknego krajobrazu. Według legendy święty za pomocą trójlistnej koniczynki miał wyjaśniać Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej. Tylko w ten sposób mogli zrozumieć istnienie trzech osób w jednej. Sam św. Patryk to nie tylko misjonarz i krzewiciel wiary chrześcijańskiej w Irlandii, ale również biskup i apostoł tego pięknego kraju. Znany jest również jako patron inżynierów, kowali, górników oraz zwierząt domowych.

Do innych tradycji tego sympatycznego, irlandzkiego święta zalicza się również picie irlandzkiej whiskey. Legenda głosi, iż św. Patryk, dostrzegłszy iż karczmarka nie nalewa do szklanki pełnej miarki ognistego napoju, postraszył, iż jeśli dalej będzie uprawiała ten proceder, w jej karczmie zagoszczą straszliwe potwory. od tamtego czasu przestraszona właścicielka hojną ręką nalewała aż po brzegi, a szczęściu klientów nie było końca. Do dzisiaj szklaneczki whiskey pite w dniu Św. Patryka znane są jako dzbany Patryka.

Co ciekawe, święto Św. Patryka obchodzone jest nie tylko w Irlandii oraz przez Irlandzkich emigrantów na całym świecie. Również w Polsce święto to celebrowane jest przez miłośników kultury celtyckiej a także wszystkich, którzy cenią sobie dobrą zabawę. W Polsce zaznacza się również pewne podobieństwa kulturowe. Na świecie liczne parady to nie tylko zielone stroje. To przede wszystkim serwowanie specjalnie barwionego, zielonego piwa, jak również pokazy narodowych irlandzkich tańców oraz koncerty muzyki na żywo Na maszty zatknięte są irlandzkie flagi, a na barach spotkać możemy małe stojaki flagowe przyozdobione nie tylko flagami Irlandii, ale również liśćmi trzylistnej koniczyny.

You might also likeclose