Czy warto wybrać długie narty?

Czy warto wybrać długie narty?

Mimo iż za oknami widać już, że zima odeszła na dobre, nie oznacza to, że stoki narciarskie całkowicie opustoszały. Wciąż można na nich spotkać amatorów białego szaleństwa, a wielu z nich dopiero rozpoczyna naukę jazdy korzystając z braku tłoku. Organizowane są także specjalne konferencje narciarskie, na których to eksperci udzielają wielu przydatnych wskazówek. Jednym z głównych tematów spotkania, w którym ostatnio uczęszczałem, prowadzonego przez włoskich instruktorów, był dobór nart wpływający na samą technikę jazdy.

Na samym początku organizatorzy wspomnieli, że na stoku praktycznie od razu są w stanie rozpoznać polskiego narciarza. Zadanie to ułatwiają im narty, na jakich się on porusza i sposób skręcania. Według nich posiadamy charakterystyczną technikę jazdy, która objawia się poprzez dokręcanie skrętów tułowiem, co jest spowodowane przede wszystkim jazdą na zbyt krótkich nartach. W celu poprawy tego nawyku zaprezentowali nam oni kilka ruchów, mających na celu odciążenie nart podczas skrętu.

Jak uczy najwyższy poziom nauczania tzw. „wyjście w górę” powinno być skierowane głównie do środka skrętu,  nasz program nauczania i krótkie narty wymuszają na nas skręt cięty, co w przypadku nart gigantowych, jest praktycznie niemożliwe, dlatego też ma miejsce naturalny ślad ślizgowy i układ dośrodkowy.

Największą jednak zaletą, która tak przyciąga zaawansowanych narciarzy do długich są osiągane na nich prędkości, a długi i szybki skręt niesie ze sobą wielkie emocje i przyjemność. Nie wszystko jednak jest tak piękne, a zdecydowanie nie u nas w Polsce. Aby w pełni poczuć co znaczy jazda z użyciem nart gigantowych wymagany jest duży stok narciarski, na którym w pełni będziemy mogli rozwinąć skrzydła. Idealnym takim miejsce będą ośrodki w Szwajcarii czy Austrii.

You might also likeclose