Termowizja a podczerwień

Termowizja a podczerwień

Wiele osób które dopiero zaczynają interesować się tematem termowizji często myli ją z podczerwienią. Jak się okazuje jedyną wspólną cechą tych dwóch rozwiązań jest możliwość wykorzystania ich do szeroko pojętego monitoringu szczególnie nocnego.

Główną różnicą pomiędzy kamerami termowizyjnymi i tymi na podczerwień jest jest fakt, że termowizja opiera się na emitowanym przez obiekt cieple, natomiast podczerwień wykorzystuje odbite od obiektu promienie świetlne. Rozwijając ten wątek pasmo promieniowania podczerwonego znajduje się poniżej promieniowania widzialnego, dlatego aby je uzyskać potrzebne jest źródło światła. Termowizja natomiast jest to pasmo znacznie poniżej promieniowania widzialnego, dlatego nie są tu potrzebne specjalistyczne reflektory jak w przypadku podczerwieni ponieważ takie „światło” emituje każdy przedmiot. To jak silne jest to światło zależy od temperatury własnej oraz stopnia pochłaniania materiału.

Łatwo więc wyciągnąć wnioski, że termowizji czy tez kamer termowizyjnych używa się wszędzie tam gdzie zależy nam na wczesnej detekcji na terenie zamkniętym dla ludzi przykładem tu mogą być kopalnie. Innymi ciekawymi okolicznościami w którym korzysta się z termowizji są np militaria. Wojsko wykorzystuje tą technikę do tworzenia systemów naprowadzania, śledzenia jak i również do wykrywania celów. Warto podać tu również przykład z „drugiego bieguna” czyli z medycyny. W dziedzinie tej termowizję wykorzystuje się do diagnostyki schorzeń, wspomagania zabiegów oraz oceny skuteczności leków.

You might also likeclose