Skąd wziąć pieniądze na studia?

Skąd wziąć pieniądze na studia?

Rozpoczynając edukację na wyższej uczelni, i jednocześnie poważnie wkraczając w dorosłość, wielu studentów stawia przed sobą pytanie skąd wziąć pieniądze na studia? Jak zarobić na bieżące, akademickie potrzeby ? Niezależnie od tego, czy studiujesz dziennie, czy zaocznie, sposobów na podreperowanie studenckiego budżetu jest sporo, lecz wszystko zależy od Twojej kreatywności.

Pierwszym, co przychodzi do głowy jest zapewne znalezienie dorywczej, bądź stałej pracy. To bardzo dobry sposób, aby po pierwsze mieć stałe wpływy na konto, po drugie aby budować swoje CV, co zapewne zaprocentuje w przyszłości. Wielu studentów, którzy nie mogą liczyć na otrzymywanie miesięcznego zastrzyku gotówki od rodziców albo po prostu ci, którzy nie chcą brać od nich pieniędzy, zmuszonych jest podjąć pracę. Najważniejsze, aby dało się ją pogodzić z zajęciami bez uszczerbku dla Twojej kariery naukowej. Jeśli masz dużo zajęć, dorabiać możesz zawsze w weekendy, czy w dniach, w których Twój plan nie jest tak napięty.

Poza tym, możesz dorabiać również w nieco inny sposób: udzielając korepetycji. To pozwoli Ci utrwalić wiedzę i nabyć cenne umiejętności pedagogiczne. Już sam fakt, że zdobywasz wykształcenie na najwyższym poziomie w danej dziedzinie świadczy o tym, że jesteś w tym dobry. Dlatego warto spożytkować swoją wiedzę właśnie w ten sposób i spróbować na przykład przygotowywać maturzystów do egzaminu dojrzałości, który zresztą sam dopiero co pisałeś.

Wreszcie dobrym sposobem na posiadanie pełnego konta jest wzięcie kredytu studenckiego. To preferencyjna pożyczka udzielana na czas studiów, dzięki której na twoje studenckie konto co miesiąc wpływać będzie stała kwota – 600 złotych. Oprocentowanie tego kredytu jest niezwykle niskie, między innymi dzięki temu, że częściowo dotuje je państwo. Okres spłaty rozpoczyna się dwa lata po skończeniu studiów i trwa dwa razy dłużej, niż okres kredytowania. Kredyt studencki to naprawdę dobry sposób, aby mieć bieżące środki podczas studiów i nie rezygnować z czasu na naukę.

Ponadto studia to również najlepszy okres, aby nauczyć się mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi. Wiedza i praktyczne doświadczenie jakie możesz nabyć gospodarując swoim budżetem, będzie nie do przecenienia w późniejszych etapach Twojego życia. Aby zracjonalizować wydatki dobrze jest znaleźć tanie konta studenckie, wybrać przystępną ofertę telefonii komórkowej, czy korzystać z możliwości taniego podróżowania, jakie dają obecnie tzw. low-cost lines. To, czego się nauczysz poza salą uczelni będzie prawdopodobnie równie przydatne, jak wiedza akademicka. Niektórzy twierdzą nawet, że bardziej.

You might also likeclose