Różnice pomiędzy CMYK a RGB

Różnice pomiędzy CMYK a RGB

Publikując grafikę na potrzeby poligrafii często stajemy przed koniecznością konwersji kolorów pomiędzy CMYK, a RGB. Niniejszy artykuł postara się dać odpowiedź jakie różnice są pomiędzy tymi formatami.

CMYK – jest to skrót czterech podstawowych barw wykorzystywanych powszechnie w poligrafii i wydrukach barwnych. Zestaw ten nazywany jest zestawem bazowym lub kolorami triadowymi. CMYK jest również jedną z tzw. przestrzeni barw wykorzystywanych w pracy z grafiką komputerową. Skrót CMYK powstał przez złożenie pierwszych liter nazw kolorów (w języku angielskim), jedynie litera K jest ostatnią literą nazwy koloru składowego (ang. black – czarny). Zostało to spowodowane użyciem litery B w innym zestawie barw tzw.RGB. Kolory występujące w CMYK to:

CYJAN – bledszy i bardziej spłowiały odcień koloru niebieskiego, podobny bardziej do kolorów: błękitnego, szfirowego i turkusowego;
MAGNETA – kolor uzyskany w trakcie tzw. syntezy addytywnej poprzez połączenie kolorów czerwieni i niebieskiego. Najbardziej podobne kolory to purpura, karmazyn czy amarant;
YELLOW – kolor podobny do żółtego, uzyskany z połączenia barw czerwieni i żółtego;
BLACK – kolor czarny jednak nie o głębokiej czerni;

RGB – to inny model zestawu barw, który to ma zastosowanie w technologii analogowej, a obecnie cyfrowej i jest on szeroko stosowany urządzeniach do zapisu obrazu (aparaty, kamery video, skanery) oraz do wyświetlania tegoż (telewizory, monitory komputerowe czy projektory multimedialne). Nazwa RGB powstała podobnie jak w przypadku modelu CMYK ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw kolorów a są to:

RED – barwy czerwonej;
GREEN – barwy zielonej;
BLACK – barwy czarnej;

Zapis kolorów RGB stosuje się szeroko w informatyce np.: w tym systemie oznacza się palety barw w plikach .html i .css. Najczęściej stosowanym jest 24-bitowy zapis kolorów, choć spotkać również można zapisy 12 lub 16 bitów.

Z powyżej przedstawionych informacji wynika, że modelu CMYK używamy we wszystkich publikacjach przeznaczonych do druku, natomiast modelu RGB w publikacjach przeznaczonych do wyświetlania na urządzeniach wyświetlających obraz. Współczesne programy do edycji grafiki – wektorowej i rastrowej (np. Photoshop, Gimp – przez wtyczkę, czy CorelDraw) umożliwiają zmianę jednego trybu na drugi.

You might also likeclose