O potrzebie ciągłego kształcenia się

O potrzebie ciągłego kształcenia się

Prawnik, lekarz, kierownik budowy – to tylko przykładów profesji, których przedstawiciele muszą się cały czas kształcić. Prawnik nie tylko musi skończyć studia i aplikację, zdać stosowne egzaminy – musi cały czas nadążać za zmianami w prawie. Kodeks sprzed dwóch – trzech lat może być już całkowicie bezużyteczny, ewentualnie może mieć wartość historyczną. Prawnik powinien przez cały czas się dokształcać. W jego przypadku powiedzenie „kto stoi w miejscu, ten się cofa” jest szczególnie aktualne.

Nie tylko prawnik musi cały czas aktualizować swoją wiedzę branżową. Podobna jest dola lekarza. Medycyna to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi wiedzy. Nowe odkrycia, nowe choroby, nowe lekarstwa, nowe terapie – każdy rok przynosi coś nowego w medycynie. Zmieniają się też sposoby leczenia określonych chorób, terapie uważane jeszcze dziesięć lat temu za skuteczne, odchodzą w miepamięć, przegrywając z nowymi odkryciami naukowców i firm farmaceutycznych.

Lekarz, tak jak prawnik, jeśli dobrze chce wykonywać swój zawód, musi inwestować w swoją wiedzę, szkolenia, branżową literaturę i prasę, tak by być na bieżąco z tym, co jest w jego specjalizacji. W medycynie pojawiają się też okresowe trendy. Jeszcze dwadzieścia lat temu usuwanie migdałków zalecano jako rutynowy u małych dzieci. Miał je chronić przed anginami. Dziś odchodzi się od tego, uważając, że jeżeli dziecko nie ma żadnych szczególnych skłonności do chorób gardła, to nie należy usuwać prewencyjnie zdrowych migdałków. Usuwanie migdałków – jak każdy zabieg, w trakcie którego stosowana jest jakaś forma znieczulenia – niesie określone ryzyko. Jeśli nie ma bezpośrednich wskazać ani korzyści z usunięcia migdałków, to po co ryzykować powikłania u małego pacjenta po zabiegu?

Kolejną dynamicznie zmieniającą się branżą, która wymaga nieustannego trzymania ręki na pulsie, jest budownictwo. Rosnąca popularność tak zwanych inteligentnych domów, nowe technologie, nowe materiały – w branży budowlanej czas nie zatrzymał się na czasach wielkiej płyty. Inżynier budownictwa, tak jak prawnik albo lekarz, cały czas musi się dokształcać. Warto też odwiedzać branżowe imprezy, by wiedzieć co oferują nowego na przykład producenci materiałów budowlanych.

Prawnik, lekarz, inżynier budownictwa – to tylko przykładów na zawody, które wymagają ciągłego kształcenia się. Właściwie jakby się dobrze zastanowić, to nie ma współcześnie zawodów, w przypadku których wystarczy tylko skończenie szkoły albo studiów. Nauka po prostu nigdy się nie kończy.

You might also likeclose