Jaki program do nauki angielskiego wybrać?

Jaki program do nauki angielskiego wybrać?

Samodzielna nauka angielskiego w domowym zaciszu przy komputerze staje się coraz bardziej popularna. Dzieje się tak pewnie dlatego, że programy multimedialne do nauki angielskiego są coraz lepsze i przynoszą naprawdę wymierne rezultaty. Podajemy podstawowe kryteria, które powinien spełniać taki program. Warto się z nimi zapoznać zanim zdecydujemy się na ostateczny zakup. Dlatego zrób sobie listę tych najczęściej polecanych. W czołówce znajdują się SuperMemo, Euro+Renard, E-teacher, Profesor Henry. Zdobądź bezpłatne wersje demo. A nastepnie z ich pomocą:

· Zaznajom się z interfacem, czyli szatą graficzną i sposobem poruszania się w programie. Sprawdź czy jest dla Ciebie wygodny, jak podzielony jest materiał do nauki i czy możesz wrócić do wcześniejszych unitów. Wypróbuj czy i w jaki sposób korygowane są twoje błędy. Zwróć uwagę na funkcje dodatkowe. W SuperMemo możesz na przykład ustalić sobie dzienną ilość powtórek i nowego materiału.

· Sprawdź czy dany program jest kompleksowy. Czy kształtuje w równym stopniu wszystkie sprawności językowe tj. czytanie, pisanie, rozumienie ze słuchu, mówienie. Jeśli chcesz ćwiczyć tylko wybrane sprawności dobierz program pod tym kątem. Istnieją specjalne programy dostosowane np. tylko do nauki nowych słówek.

· W języku angielskim najtrudniejsza jest dla Polaka wymowa, ponieważ zasady pisowni nie są stałe. Zwróć uwagę na to, żeby program nie był „niemy”. Słówka i teksty powinny być odczytywane przez lektora anglojęzycznego, a jego głos powinien być dobrze słyszalny.

· Dobierz odpowiedni dla siebie poziom. Startowanie „od zera” jeśli uczyłeś się wcześniej przez kilka lat angielskiego w szkole, jest błędnym założeniem. Pierwsze lekcje i duże ilości powtórek typu one, two, three, fore, five zanudzą cię na smierć. Natomiast wybór poziomu, który jest zbyt zaawansowany i praktycznie musisz sprawdzać znaczenie co trzeciego słowa szybko cię zniechęci. Jak dowodzą badania lingwistyczne optymalna nauka języka obcego to 20% nowości i 80% tego co już umiesz.

· Pewne struktury językowe wymagają komentarzy, przykładów i ćwiczeń. Upewnij się, że zadbali o to autorzy programu i nie będziesz zmuszony szukać objaśnień gramatycznych na własną rękę.

· Zwróć uwagę na jakość tekstów na których pracujesz w danym programie. Nie powinny być one sztucznie stworzone, a pochodzić w jak największym stopniu z naturalnych źródeł, czyli gazet, czasopism, książek. Teksty do słuchania powinny mieć np. formę oryginalnych audycji radiowych, a rozmowy powinny być prowadzone w naturalnym tempie.

· Jeśli przygotowujesz się do zdawania konkretnego egzaminu np. FC,CAE, wybierz odpowiedni program, który został stworzony z myślą o tym egzaminie. Ćwiczenia w nim zawarte, są skonstruowane na zasadzie zadań egzaminacyjnych. Także zakres tematyczny i leksykalny dostosowany jest do potrzeb egzaminacyjnych.

· Pamiętaj, że nie ma jednego programu, z którego wszyscy będą w równym stopniu zadowoleni, ponieważ styl, tempo oraz nawyki uczenia się są inne dla poszczególnych osób. Dlatego dobierz program do nauki angielskiego indywidualnie, tylko w ograniczonym stopniu kierując się doświadczeniami innych osób.

You might also likeclose