Jak uczyć się słówek - podstawowe metody i techniki

Jak uczyć się słówek – podstawowe metody i techniki

Obecnie rzeczywistość, w której żyjemy stawia przed nami coraz większe wyzwania. Musimy wciąż się dokształcać by nadążyć za zawrotnym tempem zmian w środowisku pracy. Coraz częściej pracodawcy organizują kursy językowe dla pracowników i wymagają zdawania egzaminów na różnym poziomie zaawansowania. Powstaje pytanie: Jak skutecznie i szybko uczyć się nowego słownictwa? – przecież, jak wiadomo, pracująca osoba nie dysponuje zbyt dużą ilością czasu.

Oto kilka prostych i szybkich sposobów na przyswojenie sobie nowych słówek:

mapy umysłowe – posługując się grafem tworzymy rodziny wyrazów. Na środku strony piszemy dziedzinę np. CASA (dom) i rysujemy wokół słowa strzałki prowadzące do pokrewnych wyrazów np. il gabinetto (toaleta), il bagno (łazienka), il soggiorno (pokój dzienny)
skojarzenia – są wyrazy w obcych językach, które brzmią podobnie do języków które już znasz. Zrób listę słów, które brzmią podobnie, np. inteligente (inteligentny), decision (decyzja), efecto (efekt).
kartoniki – można też wypisać słówka na małych kartonikach z polskim ekwiwalentem lub z definicją na odwrocie. Taki zestaw kartoników umożliwia ciągłe zaglądanie do słówek w wolnych chwilach.
zdania – tworzenie zdań z nowopoznanymi słówkami jest również bardzo skuteczną metodą ułatwiającą ich zapamiętanie. Zdania im bardziej absurdalne tym lepiej zapamiętamy np. She has twenty purple legs, three green noses, and four red eyes. Na tym etapie można również narysować rysunek do zdania.
Puzzle – dobrą metodą jest także napisanie nowych słów na wąskich kartonikach, a następnie przecięcie ich na pół. Mając połowę słowa, należy przypomnieć sobie resztę np. ens uite, mon trer, au ssi.
Gra pamięciowa – należy przygotować dwa zestawy kartoników. Na pierwszym zestawie piszemy słowa w języku obcym, a na drugim polskie ekwiwalenty. Następnie mieszamy oba zestawy i układamy tak, aby nie było widać słów. Następni trzeba odnaleźć pary wyrazów np. je bois jest parą dla piję, tu as jest parą dla masz, la chambre jest parą dla pokój
Układanie liter – potrzebujemy zestaw liter (może być ze scrabbli lub wydrukowane i wycięte litery). Staramy się ułożyć daną liczbę słów w jak najkrótszym czasie. Jeżeli chcemy przećwiczyć całkiem nowe słownictwo, należy przygotować listę polskich ekwiwalentów i próbować ułożyć jak najwięcej słów z tej listy w języku obcym.
Opisywanie obrazka – należy wybrać obrazek z czasopisma, który odpowiada danej rodzinie wyrazów. Jeśli np. uczymy się słownictwa związanego z meblami, wybieramy zdjęcie przedstawiające jakieś wnętrze i staramy się opisać i nazwać jak najwięcej mebli.

You might also likeclose