Jak napisać list motywacyjny?

Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny jest tym elementem naszych starań o pracę, który pracodawca widzi na samym początku oraz który musi wywrzeć na nim odpowiednie, dobre wrażenie, aby zaproponował nam on spotkanie rekrutacyjne.

Jak więc napisać idealny list motywacyjny tak, aby był on przykładem dla innych i zyskał dla nas szansę na nową pracę? Oto kilka porad w tym zakresie.

Przede wszystkim, ważna jest objętość na kartce oraz w zakresie treści. List motywacyjny często jest mylony przez piszących z życiorysem – nie jest to jednak życiorys;
list powinien być krótki, zwięzły i konkretny, a także obejmować maksymalnie połowę strony formatu A4 – dłuższe listy motywacyjne są postrzegane jako „przegadane” i nieciekawe dla pracodawców.

W liście motywacyjnym nie należy zawierać tego samego, co umieściliśmy w życiorysie – zwykle bowiem CV dołączamy do naszej teczki aplikacyjnej, stąd pracodawca zagląda do niego osobno i nie potrzeba mu powtarzania dwa razy tych samych faktów.
Należy unikać tutaj podawania zbyt wielu lub za bardzo szczegółowych informacji, jako że list motywacyjny staje się wtedy rozwlekły. Na pewno najlepiej jest napisać list motywacyjny na komputerze oraz przynieść do miejsca aplikacji wydrukowany list z naszym odręcznym podpisem; ręcznie napisany list motywacyjny przynosimy jedynie wtedy, kiedy będzie to zalecone w ogłoszeniu, na które odpowiadamy.
Warto dodać, że oczywiście nie mogą pojawić się w liście żadne pomyłki czy literówki, a już tym bardziej błędy ortograficzne czy językowe albo merytoryczne, dotyczące samej firmy czy stanowiska, o które się ubiegamy.

List motywacyjny można określić jako autoreklamę albo biznesową propozycję dla partnera, którym w tym przypadku jest nasz potencjalny pracodawca – musimy sprzedać się mu jak najlepiej, ale zarazem pisać same fakty, które jesteśmy w stanie potwierdzić. Musimy unikać pisania rzeczy ogólnych, które są pustymi regułkami – zawsze, pisząc jakąś cechę, którą uznamy za istotną, musimy ją potwierdzić faktem z dotychczasowego naszego doświadczenia zawodowego lub czegoś, co ma potwierdzenie w życiorysie.

Podsumowując, list motywacyjny powinien być zwięzłą i konkretną propozycją reklamową naszej osoby na dane stanowisko w firmie. W momencie, kiedy odpowiadamy na ogłoszenie, powinniśmy w liście do niego nawiązać; jeśli aplikujemy do określonej firmy bez ogłoszenia, należy napisać, co cenimy w danej firmie i dlaczego wybieramy właśnie ją.

You might also likeclose