Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego?

Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego?

Język angielski jest językiem praktycznie wykorzystywanym we wszystkich możliwych dziedzinach życia. Wszędzie, gdzie się poruszamy, wymagany jest ten język. Co zrobić, by w porozumiewaniu się nie mieć problemów? Czy istnieją skuteczne metody nauki języka angielskiego? Na samym początku trzeba zaznaczyć, że nic nie dzieje się samo, a do nauki języka potrzebny jest zapał, silna wola i mnóstwo czasu. To ciężka, aczkolwiek dająca wiele satysfakcji nauka i praca.

Odpowiednie materiały

Jeżeli zaczynacie uczyć się od samych podstaw, to warto zadbać o materiały, które mają nieskomplikowane słownictwo. Początkowo najlepiej przyswajać wiedzę w oparciu o popularne, niemalże z życia wzięte materiały naukowe. Możemy oglądać filmy, próbować czytać książki napisane w języku angielskim, czy czytać zwyczajne artykuły w gazetach anglojęzycznych.

Nauka słówek

Można wyznaczyć sobie zakres słów w oparciu o które będziemy rozszerzać nasze słownictwo. Dobrym rozwiązaniem i dającym wymierne efekty jest słownictwo powiązane tematycznie. Wybieramy sobie jeden temat. Załóżmy, że interesuje nas kuchnia. Na podstawie tego szukamy wszystkich słów i zwrotów, które mają związek ze słowem „kuchnia”. Jak to działa? Bardzo prosto. Co nam się kojarzy z kuchnią? Garnek, widelec, łyżka, przyprawy, urządzenia itp. Dobrze jest również zapisywać sobie słówka, których nie potrafimy zapamiętać, np. na karteczkach. Takie karteczki możemy nosić z sobą, czytać w tramwaju, a nawet przykleić na lodówkę magnesami i codziennie na nie spoglądać, aż do momentu zapamiętania.

Najważniejsza dyscyplina

Samemu trzeba narzucić sobie oczywiście dyscyplinę, ponieważ bez systematyczności nie ma efektów pracy. Tak, więc pierwsza zasada to systematyczność, druga to zapał, ale nie taki na słomiany, na krótką chwilę. Jeżeli wytrzymamy w silnym postanowieniu nauczenia się języka angielskiego, to jest duża szansa, że za jakiś czas będziemy wypowiadać proste zdania i to zrozumiałe dla drugiej osoby. Wiecie, jak to cieszy icon wink Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego?

Gramatyka równie ważna

Oczywiście należy również zapoznać się z istniejącą gramatyką. To najbardziej żmudna nauka, ale konieczna do zrozumienia konstrukcji zdaniowej, do prawidłowego mówienia oraz pisania w języku angielskim. Nie należy zrażać się na początku nauki, nawet jeżeli wydaje nam się ona nie do nauczenia.

Kiedy jest czas na naukę?

Uczyć się można właściwie w każdej chwili, gdy ma się na to ochotę. Żeby utrwalić sobie przerobiony materiał można słuchać nagrań na mp3, jadąc samochodem, autobusem czy pociągiem. Każda sekunda z punktu widzenia nauki jest bardzo cenna. W fazie początkowej dla osłuchania się wymowy i akcentu można pisać fonetycznie w swoich notatkach, czyli tak, jak się słyszy wypowiadane wyrazy. Na pewno to pomaga i pozwala poznać tonację każdej wypowiedzi.

I co dalej?

Załóżmy, że już osiągnęliśmy pewne podstawy. Znamy słownictwo, budowę zdań, słuchamy nagrań, nadal się uczymy i powtarzamy ćwiczenia. Gdzie i jak rozwijać kolejne stopnie umiejętności? Na rynku istnieje wiele materiałów, które uczą nas języka w formie pisanej, gramatycznej, fonetycznej, jak również inscenizowanych krótkich dialogów. Jeżeli podejmujemy decyzję o nauce we własnym zakresie trzeba wiedzieć, z czego tak naprawdę warto korzystać. Godne polecenia są strony BBC, gdzie mamy styczność z wszystkimi wcześniej wymienionymi formami nauki. Możemy też skorzystać z programów komputerowych do nauki języka angielskiego. Pamiętajmy jednak, że najlepszym rozwiązaniem są profesjonalne wyjazdowe kursy języka angielskiego, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. Każdy może znaleźć coś dla siebie w zależności od stopnia zaawansowania, tematyki i zainteresowań.

You might also likeclose