Historia flagi amerykańskiej

Historia flagi amerykańskiej

Żadne inne państwo nie miało tak bogatej historii flagi państwowej jak Stany Zjednoczone. Od czasu przyjęcia jej przez Unię 13 stanów zmieniała się 26 razy.

W roku 1777, dokładniej 14 czerwca, Drugi Kongres Kontynentalny ustanowił, że “na fladze Stanów Zjednoczonych będzie trzynaście pasów, na przemian czerwonych i białych, a unię symbolizować będzie trzynaście gwiazd, białych na niebieskim polu, reprezentujących nową konstelację”. W opisach flagi zaznaczono wyraźnie, iż biel symbolizować ma czystość i niewinność, czerwień męstwo i niezłomność, a barwa niebieska czujność i sprawiedliwość. Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia do dziś dzień 14 czerwca w Stanach obchodzone jest “Święto Flagi”. Rezolucja nie przewidywała specjalnych zastrzeżeń co do ustawienia gwiazd – aranżowano je w okręgi, aby ostatecznie postawić je w rzędach. Kiedy do Unii przyłączały się kolejne stany, do flagi dodawano kolejne pasy oraz gwiazdy, co spowodowało spore zamieszanie. Ostatecznie ustalono, ze liczba pasków będzie niezmiennie symbolizować 13 pierwotnych stanów, a gwiazdy będą oznaczały każdy stan. Po raz pierwszy amerykańska flaga została zatknięta na maszty nad Cooch’s Bridge w stanie Maryland podczas wojny o niepodległość 3 września 1777.

Ostatnie zmiany w wyglądzie flagi amerykańskiej wprowadzono w 1960 roku, kiedy to do USA przyłączono Hawaje. Rok wcześniej zmiana również miała miejsce, a spowodowana była przyłączeniem Alaski.

Historia głosi, że projekt flagi stworzyła niejaka Betsy Ross na podstawie szkiców samego Georga Washingtona, który miał zlecić jej tę pracę.

Tradycją jest, że podczas kiedy państwowe instytucje przez cały rok mają flagę zatkniętą w uchwyty flagowe, tak obywatele wywieszają ją wyłącznie na specjalne okazje, głównie święta państwowe – Memorial Day, President’s Day, Veteran’s Day. Symbolika flagi jest bardzo bogata – dla samych Amerykan oznacza wolność jednostki i poszanowanie praw zagwarantowanych im w Konstytucji. Przyjętą metodą niszczenia starych podartych flag jest ich palenie podczas specjalnych ceremonii. Robienie tego podczas zamieszek i manifestacji zagrożone jest sankcjami prawnymi, czego dotyczy jedna z poprawek w Konstytucji. Takie zachowanie odbierane jest jako akty społecznego nieposłuszeństwa.

Przyjęło się również, że flaga odwrócona do góry nogami symbolizuje skrajne niebezpieczeństwo i można jej użyć tylko w takich sytuacjach.

You might also likeclose