Dynastia sasów i czasy saskie

Dynastia sasów i czasy saskie

Czasy saskie – tak nazywamy okres panowania królów z dynastii Wettynów, określanej również dynastią Sasów. W okres tym wówczas panował w sztuce Europejskiej barok. Kiedy Jakub Sobieski kończył swoje rządzenie w Polsce nastały straszne czasy dla Polski, bowiem kraj nasz obrócił się w ruinę gospodarczą, panowało bezprawie, bezkrólewie. Władza królewska Jakuba Sobieskiego znaczył coraz mniej. Potoccy, Lubomirscy oraz inne rodziny walczyły miedzy sobą o wpływy. Kiedy Jakub Sobieski zmarł w Polsce nastała prawdziwa anarchia. Nikt z nikim nie umiał się dogadać, bo każdy chciał przejąc władze. Wówczas zamiast solidnych rządów nastała solidna kłótnia tak, że echem odbiła się w całej Europie.

Polska była wewnętrznie skłócona i militarnie osłabiona co bardzo podobało się innym państwom. Dlatego raz po raz doznawaliśmy napaści przez inne narody. Mołdawia w roku 1686 napadła na nas. Jak można się domyślić Polska tą napaść nie zdołała odeprzeć i przegrała sromotnie. Powodem był duch egoizmu panujący wśród szlachty. Nikt nie dbał o dobro ogółu, a jedynie walczyli o większe wpływy i władzę. Przeciwnicy wiedząc o wewnętrznych konfliktach w Rzeczpospolitej wykorzystali nadarzające się okazje. Ciężko polakom było obronić się przed każdym jednym najazdem skoro wykrwawili się w wojnie domowej. Drugi napad Mołdawii na Polskę równie udany miał miejsce w 1691 roku. Sytuacja się od ostatniego czasu w Polsce nie zmieniła jak można było się spodziewać wynik działań wojennych był taki sam jak poprzednio.

Rosja rozpoczęła wojnę z Turcją w roku 1700. Wojna zaczęła się od zaatakowania Holsztyna.

Jednak po zaprzestaniu działań wojennych z Turkami Rosjanie zaatakowali Szwecję latem 1700 roku. Jednak tu się pomylili, bo ponad trzydzieści tysięcy wojsk rosyjskich nie było wstanie pokonać mniejszych sił Szwedzkich. To dlatego, ze Szwedzi zaatakowali Rosjan w nocy. Rosjanie od lata oblegali wojska szwedzkie. Zostali zaatakowani pod koniec listopada przez szwedów, kiedy w tym rejonie Europie panuje sroga zima. Wojska rosyjskie Piotra I zostały pokonane co zapewniło szwedom pokój na wiele lat.

You might also likeclose