Co robić ze starą elektroniką?

Co robić ze starą elektroniką?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak niektórym mogłoby się wydawać. Zwykłe wyrzucenie jej do śmieci jest stosunkowo kiepskim pomysłem. Nie dość, że marnuje się części zamienne, to w wielu przypadkach mogą pojawić się kłopoty związane z różnymi substancjami, z których budowane są elektroniczne gadżety i ich podzespoły.

Ze względu na rzeczone komponenty często dla elektrośmieci zakłada się specjalne składowiska, w których są one przechowywane w sposób zabezpieczający otoczenie przed skutkiem substancji wypływających z przeterminowanych baterii czy agregatów. Tam tez często następuje proces odzyskiwania w celach recyclingowych niektórych elementów zezłomowanych urządzeń.

Co jednak, gdy nie wiemy czy w pobliżu znajduje się odpowiednio wyspecjalizowane wysypisko? Najprościej jest z akcesoriami GSM. Skup telefonów komórkowych prowadzi prawie każdy komis – i choć nie uzyskamy wielkich pieniędzy, to zawsze jest to trochę grosza. W dodatku mamy wtedy świadomość, że zamiast marnować zużyte rzeczy pozwalamy na ich ponowne użycie przez osoby mniej wymagające.

Ba, czasem stare telefony są nawet całkiem sprawne, ale wymienia się je tylko ze względu na istnienie nowocześniejszych modeli. Tymczasem modele stare będą idealne dla ludzi, którzy telefonów komórkowych używają po prostu do dzwonienia i nie potrzebują żadnych odtwarzaczy multimedialnych, ani wbudowanych aparatów komórkowych.

zużyte kableCo natomiast robić z innego rodzaju elektrośmieciami? W przypadku baterii dużego kłopotu nie ma. Wiele sklepów wystawia w swoich siedzibach specjalne kosze na tego typu rzeczy. Nic to nie kosztuje, a sprawa jest łatwa w załatwieniu.

Natomiast w przypadku sprzętów AGD czy RTV jest już trochę bardziej skomplikowana sprawa. Tutaj trzeba najpierw odnaleźć odpowiednie wysypisko, a w internecie nie zawsze będzie to takie łatwe. Niemniej każda gmina ma obowiązek takie składowisko prowadzić i jeśli nie wiemy gdzie się ono znajduje – zwyczajnie zadzwońmy do urzędu. Tu jednak pojawi się drugi problem – jakoś trzeba dostarczyć na miejsce stary sprzęt i jeśli nie będziemy mieć samochodu to może to kosztować. Na szczęście w przypadku kupowania nowych sprzętów często istnieje możliwość darmowego odstawienia starych do sklepu i to zwykle załatwia sprawę.

You might also likeclose