Barok - geneza nazwy

Barok – geneza nazwy

Barok to słowo, które nie pochodzi z języka łacińskiego lub języka greckiego jak miano w zwyczaju przez wieki używać tych języków do nadawania różnorodnych nazw. Słowo barok pochodzi z języka portugalskiego lub francuskiego. Z języka portugalskiego może pochodzić od słowa barocco, które oznacza perłę o nieregularnym kształcie. Z języka francuskiego prawdopodobnie pochodzi od słowa baroque, które to słowo oznacza bogactwo ozdób. Barok trwał od końca szesnastego wieku do końca osiemnastego wieku i był to najważniejszy okres w kulturze środkowoeuropejskiej i zachodnioeuropejskiej.

Barok miał tak silny wpływ na Europę, że do dnia dzisiejszego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kierunków. Barok jako kierunek swoim stylem nawiązywał do kościoła katolickiego, dlatego był główny kierunek w zakresie architektury kościołów. Do dzisiaj stoją te pięknie ozdabiane kościoły w całej Europie budowane za czasów baroku. Kościoły te są szczególnie stylowe i pełne wdzięku. Zbudowanie kościoła to było jedno, ale ozdobienie go rzeźbami, obrazami było ogromnym zadaniem, dlatego sprowadzano najwybitniejszych artystów ówczesnego czasu.

W zasadzie to nikomu nie udało się dojść do tego skąd pochodzi termin barok. Najbardziej prawdopodobne jest to, że słowo to jest od portugalskiego słowa barocco. Garcia de Orta był przyrodnikiem, który pierwszy raz użył tego sformułowania, dlatego wydaje się prawdopodobne, że ta wersja jest najbardziej prawdziwa. Oprócz tego jest jeszcze wiele innych teorii na temat powstania tego słowa.

Jacob Burckhardt w swoim dziele „Der Cicerone”, które stworzył w 1855 roku nazywa barok „zwyrodniałą formą renesansu”. Barok był uznawany jako okres promocji zwyrodnień i dziwactw. Takim przykładem były nowe tendencje w rzeźbach Michała Anioła i Rafaela Santiego. W epoce oświecenia uważano, że dzieła artystów barokowych nie są przejawem nowego kierunku, a wręcz przeciwnie uważano, że kultura i sztuka w tamtym czasie mocno się cofnęła i dopiero epoki następujące po baroku poczyniły postępy.

You might also likeclose