Na czym polega feng shui?

Na czym polega feng shui?

Nie, nie stawiaj szafy naprzeciwko okna! Nie, koło łóżka też nie może być, weź w ogóle zostaw szafę, nie może stać w sypialni. Powieśmy lustro. Ale co Ty znowu robisz?! Przecież lustro nie może wisieć nad łóżkiem… No jak to dlaczego? Gdzieś Ty się uchował? O feng shui nie słyszałeś? Nie, nie fenszuji, Feng Shui!

I tak to właśnie wygląda w domach początkujących szamanek. A jak w rzeczywistości powinno wyglądać?… Może na początek dowiemy się czym tak naprawdę, oprócz właściwego ustawiania mebli na własnych 40m2, jest feng shui? Otóż, feng shui dosłownie znaczy wiatr i woda, i jest sztuką wkomponowania się (i otaczających nas przedmiotów) w środowisko, tak by przepływająca swobodnie energia nie napotkała przeszkód. Wywodzi się ze starożytnych Chin, i początkowo miała tak wielki wpływ na życie ludzi, że i miasta projektowano właśnie na zasadach wody i wiatru.

Ale dlaczego woda i wiatr? Więc, wiatr jest symbolem czegoś niewidzialnego, woda natomiast czegoś nieuchwytnego. Obecnie nadal ma wpływ na ochronę budynków przez złymi duchami.

Nierozerwalne z Feng Shui jest yin i yang, które dążą do siebie nieustannie. Yin początkowo oznaczało zacienioną stronę wzgórza, a yang odwrotnie. Przez wieki znaczenie to uległo transformacji i obecnie yin oznacza część żeńską, a yang męską. Symbolu tego używa się do wyjaśnienia ładu natury, stąd powiązanie z feng shui.

Jednak ustawianie mebli wg własnego uznania, oraz na podstawie wiedzy zaczerpniętej z ulotek nie jest dobrym pomysłem, bowiem do zaprowadzenia właściwej harmonii feng shui służy siatka baga. Siatka baga jest to oktan podzielony na 8 równych części, z których każda symbolizuje inną dziedzinę życia, i są to: kariera, wiedza, rodzina/zdrowie, bogactwo, sława i stopień, małżeństwo, dzieci i pomocni ludzie.

Aby nie było tak prosto, feng shui ma kolejną ważną zasadę- wu xing, czyli zasada pięciu żywiołów. Elementy te to drzewo, ogień, ziemia, metal i woda. Wiąże się to ściśle z chińskim rozumieniem tych żywiołów, i wiązanie tych znaczeń ze znaczeniem europejskim jest fundamentalnym błędem.

Z powyższego skrótu widać, że feng shui to nie tylko ustawianie krzeseł tyłem do okna, ale nauka, która jeżeli zostanie źle i nieumiejętnie wykorzystana może prowadzić do katastrofy. Niemniej jednak są ludzie, którzy znają się na feng shui i zawsze chętnie służą pomocą, i radą, przybliżając nas do zgody z naturą.

You might also likeclose