Jaki wybrać prezent dla przedszkolaka?

Jaki wybrać prezent dla przedszkolaka?

Dobrze gdy zabawka, którą dostaje dziecko należy do tych z kategorii „bawi i uczy”. Taką zabawką może być na przykład perkusja. Dlaczego perkusje są takimi dobrymi zabawkami dla przedszkolaków? Pedagodzy i ci specjalizujący się w psychologii dzieci są zgodni: perkusje rozwijają między innymi zdolności motoryczne, poczucie rytmu i muzykalność.  Perkusja zachęca też dzieci do publicznych występów, ośmiela nawet te nieśmiałe i uczy współpracy i działania w grupie. Perkusje są mile widziane w każdym zespole, muzykujące ze sobą dzieciaki musza nauczyć się dogadywać i wypracowywać wspólny punkt widzenia. Taka umiejętność wspólnej zabawy i kooperowania jest jak najbardziej pożądana. Nic więc dziwnego, ze perkusje polecają jako prezent dla dzieci pedagodzy. Ogólnie instrumenty muzyczne się tu świetnie sprawdzają.

Jakie jeszcze zabawki, inne niż perkusje, wpływają korzystnie na rozwój dziecka? Dobrym prezentem dla dziecka jest wszystko to, co rozwija jego kreatywność, zdolności manualne, zachęca do wykorzystywania tej samej rzeczy w nowej roli, a nie narzuca czy sugeruje tylko jedno oczywiste rozwiązanie. Zabawką, która doskonale spełnia te warunki, są klocki. Mogą być drewniane, plastikowe, większe i mniejsze, ważne, by były dobrze wykonane, bezpieczne dla dziecka i rozmiarem dopasowane do wieku dziecka. Zbyt małe części mogą zostać połknięte. Klocki doskonale rozwijają wyobraźnię, zdolność do konstruowania, pozwalają na tworzenie cały czas nowej zabawki. Klocki świetnie naperkusjadają się do wspólnej zabawy z kolegami lub koleżankami. Tak jak perkusje uczą współpracy i kooperacji.

Czym jeszcze możemy obdarować przedszkolaka, który ma już i perkusje i klocki? Jeśli chcemy rozwijać zdolności artystyczne dziecka, to pomyślmy o kredkach albo farbkach. Dzieci lubią wyżywać się artystycznie, rysowanie, malowanie, szkicowanie (ale także lepienie z plasteliny) to jedne z ich ulubionych czynności. Wybierając kredki i farbki dla dzieci zwracajmy uwagę na skład kupowanych produktów, tak, by zadbać o bezpieczeństwo naszych milusińskich. Oczywiście bardzo ważna jest też duża paleta wesołych, żywych i wyrazistych kolorów. Na szkicowanie pastelami i stopniowanie odcieni przyjdzie jeszcze czas. Teraz ważna jest nieskrępowana artystyczna ekspresja.

Perkusje, klocki oraz farbki i kredki mają jeszcze tę dodatkową zaletę, że są prezentami uniwersalnymi, które pasują zarówno dla dziewczynek jak i dla chłopców.

You might also likeclose