Druga ciąża - jak przygotować się do drugiego dziecka?

Druga ciąża – jak przygotować się do drugiego dziecka?

Kiedy kobieta decyduje się na drugie dziecko posiada już pewne doświadczenie i wiedzę na temat ciąży, porodu i opieki nad nowonarodzonym maleńkim człowieczkiem. Wie, że trzeba zawczasu wybrać lekarza, łykać kwas foliowy i prowadzić zdrowy tryb życia. Mogło by się więc wydawać, że druga ciąża będzie pod całkowitą kontrolą i nie będą jej towarzyszyć niepewność i obawy, tak jak to się dzieje zazwyczaj przy pierwszym dziecku. Zwolenniczki tego poglądu mają rację tylko częściowo, ponieważ każda ciąża, tak jak każde dziecko jest inna. Staranne przygotowanie się do kolejnej ciąży jest bezcenne nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka, ale także dla życia i funkcjonowania całej rodziny.

Wykonaj wszystkie potrzebne badania i odwiedź stomatologa

Absolutnie tego nie lekceważ!!! To, że przy pierwszym dziecku nic ci nie dolegało, nie znaczy, że jest tak nadal. Może się bowiem okazać, że cierpisz na schorzenie, które nie wystąpiło przy pierwszej ciąży. Przykładowo mogła pojawić się niedoczynność tarczycy, która powoduje spore problemy z zajściem w ciążę. A w przypadku jeśli to się jednak uda, spowodować może upośledzenie umysłowe u dziecka, tzw. kretynizm wrodzony. Brzmi strasznie, ale wykonanie badania poziomu TSH i suplemantacja hormonów tarczycy jeszcze przed ciążą, w całości eliminuje ten problem, a po 9 miesiącach zapobiegliwa mama cieszyć się będzie zdrowym dzidziusiem. Wizyta stomatologiczna w celu oceny stanu twoich zębów i ewentualnego leczenia również jest niezbędna.

Przygotuj starsze dziecko na rodzeństwo

Nie chodzi tu oczywiście o przedwczesne informowanie starszej pociechy, że planujesz zajść w ciążę, szczególnie, gdy różnica wieku jest niewielka. Jeśli twoje starsze dziecko samo jest jeszcze maluchem, pomyśl już teraz o ewentualnej pomocy przy nim, w razie gdyby okazało się, że źle będziesz znosić kolejną ciążę lub co gorsza będziesz musiała leżeć. Pomoc babci, cioci czy dorywczej opiekunki okaże się niezastąpiona także wtedy, gdy po prostu będziesz czuła się zmęczona lub śpiąca co zdarza się przecież wszystkim ciężarnym. Ucz malucha maksymalnej samodzielności. To, że samodzielnie zje obiad i wrzuci swoje brudne ubranka do kosza na bieliznę, a nie pod łóżko znacząco ułatwi ci życie. I to nie tylko w ciąży, ale przede wszystkim wtedy, gdy w domu pojawi się bobas wymagający twojej pełnej uwagi w dzień i w nocy. Jeśli pierwsze dziecko jest na tyle duże, że poradzi sobie z niektórymi domowymi obowiązkami, już teraz powinnaś zacząć je do nich przyzwyczajać. Kiedy pojawi się w domu nowy człowieczek może być już na to za późno. Nowe zadania i obowiązki mogą wywołać bunt u zdetronizowanego jedynaka lub jedynaczki.

Zadbaj o siebie

Nie chodzi tutaj jedynie o zdrowe odżywianie się, ruch na świeżym powietrzu czy pozbycie się niezdrowych nawyków. To wszystko powinnaś zrobić nawet jeśli nie planowałabyś drugiego dziecka. Jeśli jednak planujesz i dlatego czytasz ten artykuł, to rozpieszczaj się i dbaj o siebie ile tylko zdołasz. Nie próbuj robić wszystkiego sama i znajdź czas, żeby poleniuchować. Pierwsza ciąża jest zawsze o tyle łatwiejsza, że jesteś młodsza, a więc i twój organizm jest silniejszy i łatwiej się regeneruje. Oczywiście nie masz również obowiązków związanych z pierwszym dzieckiem. Niezależnie od wieku w jakim jest twoja starsza pociecha, potrzebuje ona twojej uwagi i absorbuje twój czas na wiele sposobów. Te dwa czynniki, które odróżniają pierwszą ciąże od drugiej sprawiają, że powinnaś jak najszybciej zacząć zbierać siły przed drugim dzieckiem.

You might also likeclose