Jakie wybrać ogrodzenie dla domu?

Jakie wybrać ogrodzenie dla domu?

Posesję można ogrodzić na wiele sposobów. Niektórzy sięgają po najprostsze rozwiązania. Te jednak nie zawsze są najlepsze. Oto siedem sposobów na ogrodzenie.

Można sięgnąć po ogrodzenia panelowe i nie zawracać sobie głowy tematem. Albo wybrać mur z kamienia i stworzyć barierę, która będzie się podobała każdemu przechodniowi. Wszystko zależy od indywidualnej decyzji. Najlepiej podjąć ją świadomie. Dlatego warto zapoznać się z najlepszymi sposobami na ogrodzenie.

Ogrodzenia panelowe – nowoczesne i odporne

Niegdyś bardzo popularna była siatka druciana. Dzisiaj taki rodzaj płotu został niemal zapomniany. Jego miejsce zajęły ogrodzenia panelowe. Złączone druty w sztywnej ramie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest nowoczesne i lekkie ogrodzenie. Dodatkową zaletą jest cena. Ogrodzenia panelowe są z reguły tańsze niż inne płoty.

Płoty kute i metalowe – artystyczne

To stosunkowo drogi sposób na ogrodzenie. Inaczej niż ogrodzenia panelowe, płoty kute wykonywane są na zamówienie. Taka praca sporo kosztuje, w związku z czym taki wariant sprawdzi się przede wszystkim na niewielkich działkach. Albo jedynie od frontu. Z tyłu czy z boku zastosować można z powodzeniem ogrodzenia panelowe lub jeszcze inne.

Płoty ceramiczne – cegła na dużej działce

Ceramika, czyli materiały wypalane w specjalnych piecach, to przede wszystkim cegły. Pasują przede wszystkim do dużych działek, które wymagają odpowiedniego ogrodzenia. Można wykorzystać do jego budowy cegły nowe, ale też takie z odzysku. Pochodzący z rozbiórki materiał z pewnością pozwoli znacznie obniżyć koszty.

Ogrodzenie betonowe – trwałe, ale mało estetyczne

Kilka lat temu niezwykle popularne, dzisiaj – ze względu na negatywną opinię – nieco zapomniane. Sprawdza się tam, gdzie estetyka nie jest warunkiem koniecznym akceptacji ogrodzenia. Dziś nie stosuje się go raczej do grodzenia domów jednorodzinnych, a raczej obiektów przemysłowych i innych tego typu budowli.

Mur z kamienia – jak za dawnych czasów

Wydaje się idealnym rodzajem ogrodzenia. Pasuje do naturalnego krajobrazu i pozwala w widoczny sposób rozgraniczyć posesję. Jednocześnie jednak nie zakłóca widoku. Można do jego budowy wykorzystywać kamienie polne, otoczaki, jak i materiał dostarczany przez kamieniołomy.

Ogrodzenie drewniane – naturalne

Podobnie, jak w przypadku murków z kamienia, także ogrodzenie drewniane jest wyjątkowo zgodne z naturą. Oddaje charakter działek wiejskich i pozwala na wtopienie w otoczenie domków letniskowych czy willi pod miastem. Także w mieście może się sprawdzić – zwłaszcza w połączeniu z ceglaną podmurówką.

Zielony płot – w zgodzie z otoczeniem

Dla miłośników rozwiązań naturalnych jedynym wyjściem jest żywopłot. Taki naturalny płot to przede wszystkim możliwość dokładnego oddzielenia się od otoczenia bez konieczności budowy sztucznych barier. Zielone płoty są zwykle szczelne i nie zakłócają widoku. A nawet jeśli, to pozwalają nadrobić stratę swoim własnym wyglądem.

You might also likeclose