Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Ruch na świeżym powietrzu to zdrowie, dlatego warto już od małego przyzwyczajać do tego dziecko. Wyrabianie zdrowych nawyków, takich jak regularna jazda się na rowerze zaprocentuje w przyszłości lepszą kondycją, większą sprawnością i samodzielnością. Jak zacząć? Jak dorosły może nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Cztery kółka czy prawie-rower?

Do niedawna pierwszy rower jaki kupowało się własnym latoroślom miał trzy lub cztery kółka zapewniające stabilność podczas jazdy. Chroniło to również przed upadkami. Cały czas jest to dość popularne rozwiązanie. Dziecko w chwilę pojmie jak z niego korzystać. Koszt takiego sprzętu zaczyna się od 100 zł. Alternatywą, jaka ostatnio pojawiła się w sprzedaży są tzw. rowery biegowe. Jak twierdzą producenci, korzystając z tego urządzenia dziecko skupia się bardziej na ćwiczeniu koordynacji ruchowej i utrzymaniu równowagi, dzięki czemu przesiadka na duży rower nie będzie kłopotliwa. Można go kupić już za 95 zł, markowe „Śmigacze” w sklepie internetowym Joozek kosztują ok. 250 zł. Istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu na miesiąc za 50 zł.

Przesiadka na dwa kółka

Gdy odczepimy od klasycznego czterokołowca dwa kółka dziecko, może czuć się niepewnie. Rodzice radzą sobie z tą sytuacją poprzez korzystanie ze specjalnego kija, przyczepionego z tyłu siodełka. Kiedy dziecko nauczy się już samodzielnie utrzymywać równowagę, wystarczy puścić kij i dziecko pojedzie bez pomocy. Pamiętajmy, żeby wybrać takie miejsce, gdzie ewentualna wywrotka nie będzie miała przykrych konsekwencji w postaci upadku na uczęszczaną przez samochody jezdnię np. park. Aby zminimalizować u początkującego rowerzysty skutki upadków takie jak obtarcia, stłuczenia, rozcięcia skóry, zadbajmy koniecznie o odpowiednie wyposażenie. Należy zakupić nie tylko obowiązkowy kask, ale rónież ochraniacze na łokcie i kolana.

Kiedy jazda na rowerze stanie się dla malucha przyjemną rutyną, można bez obaw ruszyć na rodzinną wycieczkę rowerową.

You might also likeclose