Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik?

Jeżeli posiadasz ogród lub działkę, najprawdopodobniej posiadasz również trawnik. Jest to nieodłączny element większości ogrodów. I choć trawniki są tak często spotykane, to równie często jakość darni pozostawia wiele do życzenia.

Trawnik będzie praktycznym i pięknym fragmentem zieleni, jednak tylko gdy spełnimy określone warunki jego pielęgnacji. Większość właścicieli trawników uważa, że darni wystarcza jedynie koszenie i to jedynie jeden lub dwa razy w miesiącu. A to wielki błąd. Kiedy bowiem chcemy mieć piękny trawnik , trzeba o niego zadbać i to równie troskliwie, co o inne rośliny w ogrodzie.

Koszenie jest bezwzględnie w czołówce podstawowych zabiegów na trawnikach, ale trzeba je przeprowadzać zgodnie z pewnymi zasadami. Trawę należy kosić tak często, jak wymaga tego rodzaj trawnika oraz intensywność wzrostu roślin, ale najczęściej zaleca się koszenie 1-2 razy w tygodniu. Jeśli posiadamy trawnik ozdobny lub użytkowy, wysokość ciecia to ok. 3-5 cm.

Nie wolno również zapominać o podlewaniu. Może nam się wydawać, ze trawa jest wytrzymałą rośliną i da sobie radę z niedostatkiem wody. Nie jest to oczywiście prawdą, gdyż na nasze trawniki stosujemy zwykle mieszanki traw ozdobnych, które bez dostatku wody szybko więdną i tracą kolor. Nawadniamy trawę wtedy, gdy ziemia wyschnie na głębokość ok. 3 cm. Trawnik podlewamy za pomocą zraszania, umożliwia to lepsze nawilżenie ziemi i łatwiejsze pobranie wody przez korzenie trawy. Kiedy podlejemy trawę ciągłym strumieniem np. z pomocą węża ogrodowego, woda spłynie zanim wsiąknie w ziemię i darń nie będzie mogła jej pobrać. Dlatego do podlewania trawników stosuje się zraszacze lub deszczownie.

Niezwykle duże znaczenie dla kondycji darni, ma również wlaściwe nawożenie trawnika. To wbrew pozorom, naprawdę ważny zabieg. Trawa rośnie bardzo gęsto na małej przestrzeni, dlatego bardzo szybko zużywa zgromadzone w glebie składniki pokarmowe, które w krótkim czasie się zupełnie wyczerpują. Nawożenie trawnika rozpoczynamy wczesną wiosną bo już w marcu, a kończymy latem. Późniejsze nawożenie spowoduje, że trawa nie zdąży się przygotować do zimy, w związku z czym może nam przemarzać lub chorować. Do nawożenia używamy nawozów wieloskładnikowych, przeznaczonych specjalnie do trawników.

Trawnikowi jest też potrzebne napowietrzenie gleby. Jest to jeden z ważnych zabiegów, którego zadaniem jest przygotowanie trawnika do ponownego wzrostu po zimie. Wykonujemy je wczesną wiosną za pomocą specjalnych urządzeń do wertykulacji (przecinania trawy) oraz urządzeń do aeracji (nakłuwanie gleby). Kiedy mamy niewielką powierzchnię trawnika, a nie posiadamy specjalnego urządzenia, wystarczy do tego zabiegu użyć wideł o szerokich zębach i szpadla. Wymaga to jednak sporego wysiłku. Możemy jednak sobie znacznie ułatwić to zadanie, nabywając w sklepie ogrodniczym specjalne podeszwy z kolcami, są praktyczne i niedrogie. Mocuje się na obuwiu i chodzi w nich po trawniku, co powoduje powstawanie napowietrzających otworów. Takie zabiegi pobudzają trawy do silniejszego wzrostu i lepszego krzewienia się.

Należy też pamiętać o usuwaniu z powierzchni trawnika chwastów, bowiem szpecą trawę i stanowią konkurencję przy pobieraniu wody oraz składników odżywczych. Chwasty możemy usuwać ręcznie lub przy pomocy oprysku środkiem przeznaczonym do likwidacji chwastów w trawniku. Opryskujemy trawnik również wtedy, gdy naszą trawę zaatakują choroby lub szkodniki. Najgroźniejsze i najczęstsze są choroby grzybowe (np. rdza, mączniak), powodują wypadanie trawy i tworzą na trawniku puste, nieestetyczne place. Zabiegi związane z ochroną trawnika przed chorobami i szkodnikami wykonujemy podczas suchej pogody oraz wtedy, gdy trawnik nie jest mokry.

Tak zadbany trawnik, na pewno odwdzięczy się nam tworząc piękny, zielony dywan.

You might also likeclose