Cantedeskia - jak ją uprawiać w doniczce?

Cantedeskia – jak ją uprawiać w doniczce?

Wielu z nas posiada w mieszkaniach rośliny doniczkowe i bardzo je sobie ceni. Zwykle ich główną ozdobą są liście, ale część może się także poszczycić wspaniałymi kwiatami. Przykładem rośliny o niezwykłych, bardzo egzotycznych kwiatach, jest cantedeskia.

Większość kwitnących roślin doniczkowych pochodzi z rejonów tropikalnych lub miejsc, gdzie klimat jest znacznie łagodniejszy od naszego. W związku z tym posiadają dość szczególne i zróżnicowane wymagania uprawowe. Kiedy jednak postaramy się im zapewnić właściwe warunki uprawy, na pewno odwdzięczą się nam wspaniałym kwitnieniem.

Wśród doniczkowych roślin kwitnących wyróżniają się wspaniałe cantedeskie (Zantedeschia) znane bardziej pod zasadniczo błędną nazwą kalla. Posiadają bardzo piękne, duże kwiaty, a często również ozdobnie nakrapiane liście. Należą one do rodziny obrazkowatych i zwykle kojarzą się z białym kwiatem, przeznaczonym do wiązanek ślubnych lub na pogrzeby. Jednak cantedeskia posiada też wiele barwnych odmian, w bogatej kolorystyce.

Roślina pochodzi z tropikalnych lasów Afryki i aby pięknie kwitła, koniecznie wymaga wprowadzenia w stan spoczynku. Zwykle kwitnie bardzo wczesną wiosną, bądź z początkiem marca i utrzymuje kwiaty ok. 1,5 miesiąca. Zaraz po przekwitnięciu, wchodzi w dwumiesięczny okres spoczynku. W tym czasie podlewamy ją bardzo rzadko, tak aby roślina mogła zasuszyć liście. Przez dwa miesiące przechowujemy doniczkę w miejscu jasnym, ale chłodnym, a później możemy wystawić ją na balkon lub zadołować w gruncie razem z doniczką.

W sierpniu zaczynamy roślinę podlewać częściej, a na początku jesieni wykopujemy i umieszczamy w pomieszczeniu z temperatura około 15 st. Wtedy też możemy dokonać podziału kłącza, gdyż tak je rozmnażamy. Na początku grudnia przenosimy cantedeskie do mieszkania i regularnie podlewamy. Jednak czas spoczynku, to nie wszystko, czego potrzebuje cantedeskia. Czynnikiem niezbędnym dla jej prawidłowego wzrostu i kwitnienia jest dostęp dużej ilości światła oraz wilgotne, żyzne podłoże, o obojętnym lub zasadowym pH. Należy pamiętać również, że kłącze jest bardzo wrażliwe na przesuszenie, więc ziemia w doniczce powinna być zawsze wilgotna.

Dość interesujący jest sam kwiat tego gatunku, który jest tak naprawdę jedynie ozdobną pochwą. Kwiaty właściwe znajdują się na kolbie schowanej wewnątrz pochwy, natomiast barwny okwiat ma za zadanie zwabić owady zapylające i ochronić kolbę. Budowa kwiatu jest bardzo charakterystyczna dla całej rodziny obrazkowatych.

Podobny rodzaj kwiatu możemy spotkać u popularnego w naszych mieszkaniach skrzydłokwiatu. Należy on do tej samej rodziny co cantedeskia, ale jego kwiaty są o wiele mniej dekoracyjne. W przeciwieństwie jednak do barwnego krewniaka, skrzydłokwiaty nie muszą przechodzić okresu spoczynku. Kwitną w różnych porach, natomiast zielone liście zachowują przez cały rok.

Uroda cantedeski ma jednak pewną cenę. Wszystkie części rośliny są trujące. U ludzi mogą powodować zatrucia pokarmowe lub alergie, a dla zwierząt mogą być nawet śmiertelne. Dlatego prace przy tej roślinie należy wykonywać w rękawiczkach. Doniczkę z kwiatem przechowujemy też z dala od dzieci i zwierząt. Mimo tych niedogodności, wspaniałe kwiaty cantedeski wynagradzają cały trud włożony w ich uprawę.

You might also likeclose