Parę słów o elektronicznym fakturowaniu

Parę słów o elektronicznym fakturowaniu

Fakturowanie ręczne odchodzi już do lamusa. Zdarza się jeszcze, ale to bardzo rzadko, kiedy jest wystawiany format papierowy.

Obecnie raczej trudno spotkać firmę, która nie posiadałaby komputera. Jest to narzędzie bardzo pomocne w prowadzeniu działalności gospodarczej. Aby nie kończyło się tylko na posiadaniu, warto wykorzystać go do ułatwień w pracy. Na pewno dzięki niemu szybciej wystawimy fakturę.

Jeśli nie mamy profesjonalnego oprogramowania, ponieważ takie dokumenty bardzo rzadko wystawiamy, możemy skorzystać z programu Excel, który znajduje się w kompleksowym oprogramowaniu Office. Za pomocą tej aplikacji możemy przygotować sobie schemat, zaprogramować komórki, które będą automatycznie przeliczały wartości netto, brutto i sumy podatków.

Takie rozwiązanie można stosować tylko w sporadycznych przypadkach, ponieważ posiada on kilka wad. Przede wszystkim faktura excel nie posiada bazy danych, bazy magazynowych. Za każdym razem dane klienta trzeba wpisywać. Podobnie jest z danymi magazynowymi. Też trzeba nazwy sprzedawanego towaru wpisywać ręcznie. Jedynym plusem jest to, że automatycznie wyliczy nam kwoty, chociaż i tu można napotkać problemy. Taki schemat jest dobry, gdy wszystkie produkty posiadają jeden podatek. Sprawa się trochę skomplikuje, gdy produkty będą z różnych zakresów podatkowych, ponieważ będzie trzeba dla różnych wartości podatkowych tworzy oddzielne szablony.

Na pewno pomysł na wystawianie faktury w excelu na dłuższą metę się nie sprawdzi. Wypisana faktura nie trafi do rejestru, bo ten program nie ma takich możliwości w przeciwieństwie do profesjonalnych oprogramowań stworzonych z myślą o fakturach i księgowości.

You might also likeclose