Na czym polega zawód farmaceuty i praca w aptece?

Na czym polega zawód farmaceuty i praca w aptece?

Do głównych zadań farmaceutów zatrudnionych w aptekach medycznych należy wydawanie pacjentom leków przepisanych przez lekarzy. Jednakże magistrzy farmacji zajmują się także sporządzaniem i wytwarzaniem produktów leczniczych oraz leków recepturowych, analizowaniem farmaceutyków, ich klasyfikacją oraz przechowywaniem.

Jak zostać farmaceutą?

Aby otrzymać zatrudnienie w zawodzie farmaceuty i pracować w placówce typu: aptekimedyczne, należy spełniać wymagania, które zostały określone ustawowo. Kandydat na pracownika apteki musi ukończyć farmację na uczelni wyższej na studiach pięcioletnich. W czasie tego okresu przyszły farmaceuta jest zobligowany do odbycia co najmniej półrocznej praktyki w aptece otwartej lub szpitalnej. Studia kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Praca w aptekach medycznych to zadanie bardzo odpowiedzialne, więc oczywiste jest, że przed potencjalnymi pracownikami muszą być stawiane wysokie wymagania.
Apteki medyczne – praca

Do podstawowych zadań farmaceutów należy sprzedaż leków, jednak prócz tego wykonują oni szereg specjalistycznych zadań, takich jak współpraca przy wytwarzaniu leków, ich klasyfikacji czy też przeprowadzanie badań. Najczęściej jednak magistrów farmacji możemy spotkać w aptekach, gdzie wydają leki oraz doradzają nam, jak je stosować. Farmaceuci nie powinni też użalać się na brak propozycji zatrudnienia. Absolwenci farmacji najczęściej znajdują pracę w aptekach otwartych lub szpitalnych. Możliwości zatrudnienia przedstawiają także sklepy zielarskie, drogerie i sklepy ze sprzętem medycznym. Coraz więcej propozycji pracy oferują także hurtownie farmaceutyczne, zakłady przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, przetwórstwa zielarskiego oraz laboratoria chemiczne.

Praca farmaceuty należy do tych profesji, w których konieczne jest bezustanne dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji. Na bieżąco trzeba śledzić leki, które pojawiają się w sprzedaży, znać ich składy i zastosowania, wiedzieć w jakich dawkach i komu mogą zostać wydane.

You might also likeclose