Jaką pracę wybrać na początku kariery zawodowej?

Jaką pracę wybrać na początku kariery zawodowej?

Naturalną koleją rzeczy, dorastamy, chodzimy do szkoły, ewentualnie kończymy studia, wybieramy zawód, który chcielibyśmy wykonywać i…szukamy pracy. To droga, którą podąża każdy z nas i każdy z nas musi w jakiś sposób znaleźć dla siebie miejsce. Nie ma w tym jednak nic łatwego. Czasy, w których żyjemy bynajmniej nie ułatwiają nam zadania. Oferowane wynagrodzenie wcale nie jest spełnieniem marzeń, a i tak nie to jest największym problemem – znacznie większą bolączką przeszukujących oferty pracy jest spełnienie – choćby w części – ich oczekiwań.

Kiedy rozpoczynamy ścieżkę kariery zawodowej, czeka na nas wiele gór do pokonania, zanim znajdziemy swoje miejsce na rynku pracy. Bardzo rzadko zdarza się, aby od razu po ukończeniu edukacji wiedzieć dokładnie, co chcemy robić – a co ważniejsze – znaleźć poszukiwaną pracę. Niestety, żyjemy w czasach, kiedy rynek pracy stawia ogromne wymagania, często trudne do spełnienia. Aplikanci muszą spełniać oczekiwania pracodawców, wspinając się na wyżyny kreatywności. A pracodawcy, mając wielu kandydatów do wyboru, mogą pozwolić sobie na wybredne wybory. Niestety, rynek pracy rozłożył siły w bardzo nierówny sposób…

Koniunktura, choć korzystna dla gospodarki, jest bardzo ciężkim tematem dla osób, rozpoczynających drogę kariery zawodowej. Oferty pracy wymieniają zwykle wiele kryteriów, a i tak, te z ogłoszenia nie są wszystkim – o kolejnych słyszy się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawca wymaga odpowiedniego wykształcenia, znajomości języków, obsługi komputera, dyspozycyjności, doświadczenia (to tylko kilka z najpopularniejszych), jednocześnie kandydat musi być osobą młodą. Nikt nie zastanawia się, w jaki sposób student, który dopiero co otrzymał swój dyplom miał zdobyć doświadczenie w zawodzie?

Praca – bez względu na wybór zawodu zmusza nas do sporej elastyczności. Nawet jeśli na początku poszukiwań, jesteśmy pełni nadziei i wiary, że znajdziemy wymarzoną pracę, czas weryfikuje nasze oczekiwania i zwykle spuszczamy nieco z tonu, godząc się z niedogodnościami. A te bywają różne – od zakresu obowiązków począwszy, przez czas pracy, na wynagrodzeniu skończywszy. Chodzenie z głową w chmurach i uparte obstawanie przy swoim, na dłuższą metę niestety nie zdaje egzaminu. Ponieważ praca jest nam niezbędna do życia – nie mamy wyjścia, prędzej, czy później – musimy się dostosować.

Choć realia nie napawają optymizmem i pozostawiają wiele do życzenia – od załamywania rąk, znacznie lepszym rozwiązaniem jest przejęcie inicjatywy. Dostosowanie się w jakimś stopniu do praw rynku nie robi nam znowu aż tak wielkiej krzywdy, a rzecz zamyka się w efekcie końcowym – pracy, która da nam źródło utrzymania. Jak więc zabrać się do tematu, żeby osiągnąć sukces, zanim zdążymy się zniechęcić?

Rozpocząć należy od analizy samego siebie. Zastanówmy się, w jakim kierunku chcemy podążać – jaki zawód wykonywać, czy interesuje nas praca stacjonarna, czy wolimy być w ruchu, czy chcemy być pracownikiem biurowym, czy siedzieć za kółkiem wielkiej ciężarówki – ze względu na dokonane wybory, w przedbiegach odpadnią nam liczne ogłoszenia o pracę – nie jest to jednak powód do zmartwienia, przeciwnie – tylko odpowiednie ukierunkowanie pozwoli nam dokonać wyboru zgodnego z naszymi potrzebami.

Na kolejnym etapie musimy bezwzględnie wyłuskać to, co jest dla nas ważne, co stanowi nasze priorytety – nie ma bowiem dwóch takich samych pracowników. Dla jednego wystarczającym profitem będzie zaangażowanie w życie firmy, możliwość podejmowania samodzielnych decyzji, zaufanie przełożonych, innemu natomiast nie specjalnie zależy na kreatywnych zadaniach, liczy się za to przede wszystkim unormowany czas pracy, albo wynagrodzenie. Znając swoje priorytety, znacznie łatwiej jest nam trafiać celnie, podczas dokonywania wyborów na rozmowy kwalifikacyjne – nie traćmy czasu na wysyłanie CV byle gdzie…

You might also likeclose