Jak założyć przedszkole?

Jak założyć przedszkole?

Otwarcie działalności związane z założeniem przedszkola od razu przywołuje na myśl kłody rzucane pod nogi, w polskim prawie istnieją bowiem absurdalne przepisy, jednakże można zaryzykować i przejść pomyślnie przez cała „batalię” urzędowych spraw. Co trzeba mieć na sam początek? Interesującą lokalizację z dobrym węzłem komunikacyjnym, zaoszczędzony kapitał, zgodę sanepidu oraz wykwalifikowany personel. Brzmi to optymistycznie, jednakże schody zaczynają się już przy szukaniu właściwej kadry.

Założenie firmy, jako przedszkola wiąże się z wszystkimi formalnościami obowiązującymi przy zakładaniu firmy w sposób tradycyjny. Czynności obejmują przede wszystkim wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej, numer REGON, powiadomienie odpowiedniego organu urzędu skarbowego. Osobno trzeba również załatwić rejestrację podatku VAT (jeśli jest to wymagane) oraz formę opodatkowania. Oczywiście może nas w tym wyręczyć biuro rachunkowe.

Odpowiednie warunki lokalowe

Według Ustawy Ministra Edukacji Narodowej każdy, kto chce prowadzić działalność o takim charakterze musi spełniać ściśle określone warunki, między innymi musi być zapewniona właściwa temperatura pomieszczeń, nie można przekraczać ilości dzieci w jednym pomieszczeniu, zabawki powinny mieć oznaczenie CE. Równie ważne jest bezpieczeństwo pod względem sanitarnym oraz przeciwpożarowym. Wszystkie warunki zgodne z wymogami ustawy dokładnie precyzuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 czerwca 2008 roku.

Zatrudnienie kadry nauczycielskiej

Kadra nauczycielska przedszkola powinna być na wysokim poziomie, mowa tu o specjalistach, pedagogach, psychologach oraz nauczycielach z przygotowaniem pedagogicznym, a wszyscy oni muszą okazać się niezbędnym wykształceniem. Dyrektor przedszkola, by pełnić taką funkcję, musi mieć tytuł nauczyciela mianowanego, studia wyższe oraz co najmniej pięcioletnie doświadczenie, poparte dokumentem. Jeżeli kadra zatrudniona jest już skompletowana i przebrnęliśmy przez gąszcz przepisów, to połowę drogi mamy już za sobą.

Realizacja programu do nauki

Ważne jest, by mieć kontrolę nad programem nauczania dzieci, gdyż dyrektor przedszkola jest z tegoż programu rygorystycznie rozliczany. Trzeba nawiązać również współpracę z innymi partnerami handlowymi, chodzi tu o wyżywienie przedszkolaków, zaopatrzenie przedszkola w zabawki oraz przyrządy do nauki. Prawidłową realizację zadań reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2008 roku.

Możemy skorzystać z dotacji

Na rozwój oraz dalsze plany działania przedszkola można śmiało starać się o dotację z Unii Europejskiej, która przyznaje młodym przedsiębiorcom kapitał na różne cele. Oczywiście znów trzeba wypełnić górę papierów i spełnić szereg warunków, jednakże zawsze warto spróbować. Taka pomoc okazuje się nieodzowna przy prowadzeniu nawet najmniejszego przedszkola. W przygotowaniu wniosku o dotację mogą nam pomóc wyspecjalizowane firmy, a w przypadku niezbędnego biznes planu dobre biuro księgowe.

You might also likeclose