Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet?

Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet?

Rozliczenia przez internet stają się coraz bardziej popularne wśród podatników. Jednak nie wszyscy podchodzą do nich z entuzjazmem i zaufaniem. Nie będę tutaj nikogo przekonywał. Pokażę jedynie najpopularniejsze mity, jakie krążą na temat składania deklaracji przez internet.

deklaracje

1. Działalności gospodarczej nie rozliczamy w sieci

Wpisując w wyszukiwarce „Formularz podatek DG” dostaniemy setki stron z odpowiedziami. Część to portale informacyjne, jednak znajdziemy także aplikacje do rozliczeń przez internet. Jeśli samodzielne rozliczanie za pośrednictwem sieci miałoby nie być rentowne, to programy tego typu szybko by stamtąd zniknęły. Jednak przyjrzyjmy się temu bliżej. Dlaczego uważa się, że rozliczanie działalności gospodarczej przez internet może być niekorzystne? W obawie przed błędami. Jednak programy rozliczeniowe wyposażone są w system korekty, a poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za ich pomocą rozliczyła nas nasza firmowa księgowa lub zewnętrzne biuro rachunkowe, które wynajmiemy w tym celu.

2. Rozliczenia przez internet są niebezpieczne

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że nasze deklaracje trafią bez naszej wiedzy w niepowołane ręce. Mogą się tego obawiać zarówno podatnicy rozliczający się za swoją pracę jak i przedsiębiorcy składający Formularz PIT 36. Ale czy poczta jest bardziej pewna od połączeń internetowych? I kto zapewni nas, że kiedy nasze wypełnione druki znajdują się już w Urzędzie skarbowym nic im wtedy nie grozi? Wydaje się więc, że wszystkie obawy tego typu są trochę na wyrost, dlatego, jeśli naszą główną obawą jest bezpieczeństwo dokumentów, warto zrewidować swoje przekonania.

3. Błędy w programie mogą nas dużo kosztować

Nie wszystkie programy do rozliczeń są idealne. W tym micie jest więc trochę racji. Prawdopodobnie zrodził się on w początkowej fazie tej usługi. Dziś jednak większość programów pozbawiona jest wszelkich usterek, a do tego same korygują popełniane przez nas błędy. Dodatkowo zaimplementowany w nich system pomocy wyręczy nas w zakresie wiedzy podatkowej. Nie wiesz, jak rozliczyć PIT 36? I nie musisz – podążaj tylko za wskazówkami. Przed użyciem trzeba jednak sprawdzić czy wybrany przez nas program rzeczywiście należy do tej grupy. Warto w tym celu zapoznać się z opinią innych użytkowników.

Podsumowując

Nie staram się tutaj nikogo przekonywać do rozliczeń podatkowych przez internet. Nie każdy musi korzystać z takiej formy składania deklaracji. Jednak warto znać wszystkie za i przeciw, zanim podejmie się decyzję. Być może nasze obawy dotyczące elektronicznych deklaracji są przesadzone i warto ponownie rozważyć taką formę kontaktu z US.

You might also likeclose