Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Większość podatników rozlicza swoje deklaracje podatkowe za pomocą księgowych, lub korzysta z biur rachunkowych. Coraz częściej jednak usłyszeć można o elektronicznym rozliczeniu PITów, które z roku na rok zdobywa nowych zwolenników. Czy podatek przez Internet jest rzeczywiście lepszym rozwiązaniem?

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że niniejszy tekst nie będzie w pełni obiektywny. Sam od trzech lat wysyłam swoje zeznania podatkowe za pośrednictwem Internetu i szczerze mówiąc, jestem zadowolony z tej usługi. Formularze PITy 2011 również wyślę przez Internet.

Czas to pieniądz

Współczesny człowiek pędzi na złamanie karku. Moja mama mawia: „Kładę się szybko spać, by rano wcześnie wstać i szybko udać się do pracy, a później szybko pozałatwiać bieżące sprawy i znowu położyć się spać.” Praca, pogoń za sukcesem, pieniędzmi oraz marzeniami zajmują nam zdecydowanie za dużo czasu. Pamiętam, jak dłużył mi się czas, gdy byłem dzieckiem, a dzisiaj? Gna jak szalony. Dlatego też szkoda tracić nasze cenne chwile na sterczeniu po kolejkach w Urzędach Skarbowych. Można przecież pobrać z Internetu aplikację do rozliczenia PIT – na pewno zaoszczędzi nasz czas.

„Kładę się szybko spać, by rano wcześnie wstać i szybko udać się do pracy, a później szybko pozałatwiać bieżące sprawy i znowu położyć się spać.”

Dlaczego programy do rozliczeń PIT?

Internet oferuje podatnikom formularze PIT w formie PDF oraz aktywne formularze, które możemy wypełnić na komputerze a następnie wydrukować. Jednak programy podatkowe mają tą zaletę, że dzięki nim jesteśmy w stanie wysłać druk przez Internet. Ponadto programy do rozliczeń podatkowych posiadają kilka ciekawych funkcji, które znacznie ułatwia każdemu podatnikowi życie. Są to między innymi:

·         Wszelkiego sortu kalkulatory PIT

·         Interaktywne poradniki i solucje

·         Spisy Urzędów Skarbowych

·         Systemy ostrzegające przed błędami

·         Możliwość zapisu i ponownej edycji projektu formularza podatkowego

Darmowe rozliczenie

Biorąc pod uwagę opcję elektronicznego rozliczenia się z podatku, warto zwrócić uwagę na koszta. Zazwyczaj nie rozliczamy się osobiście, lecz zlecamy to zadanie księgowym za drobna opłatą. Jak się okazuje nie taka drobną. Pojedynczy PIT za rok 2011 może nas kosztować nawet 50 zł. Za to można zabrać dziewczynę do kina lub spędzić przyjemnie czas z kumplami w pubie. Nie lepiej więc pobrać darmowe oprogramowanie i rozliczyć się za darmo? Dla mnie wybór jest jasny.

Osobiście uważam, że podatki nie są warte naszego czasu i nerwów. I tak dostatecznie psują nam nastrój samą świadomością swojego istnienia. Dlatego proponuję pobrać program dowolny program do rozliczenia podatkowego, odpalić i rozliczyć się. Wystarczy 10 minut, wymieć PITa z głowy. Przynajmniej do następnego roku.

You might also likeclose