Ile kosztuje złota moneta?

Ile kosztuje złota moneta?

Pytanie może wydawać się głupie, jednak wcale takie nie jest. Wartość monet już od lat nie jest wyceniana na podstawie zawartości kruszcu, bo monety wcale tego kruszcu nie zawierają. Co więc decyduje o ich cenie?

Monety złote i zwykłe

O wartości monet będących w obiegu decydują rynki. Ich cena uzależniona jest od ceny waluty jaką reprezentują. Czasami zmienia się ona znacznie, jednak wzajemny wpływ różnych walut trzyma każdą z nich w pewnych granicach. Wykraczanie poza nie możemy zaobserwować jedynie w przypadku emisji monet kolekcjonerskich, najczęściej złotych. W takim przypadku nie płacimy tylko za materiał, z którego została ona zrobiona czyli złoto Uncja złota może kosztować mniej, niż moneta o takiej wadze. Dlaczego tak się dzieje? Monety takie już w trakcie emisji nabywają wartości kolekcjonerskiej, tylko dlatego, że są limitowane. Coś trudniej dostępnego zawsze jest droższe. Do tego może dojść ciekawa historia.

Monety droższe od złota

Tak było w przypadku najdroższej monety świata. Była to złota dwudziestodolarówka. Wybita w 1933 roku trafiła na burzliwe czasy. Okres kryzysu skłonił rząd Stanów Zjednoczonych do zerwania z parytetem złota przy wycenianiu swojej waluty. Dlatego zdecydowano się je przetopić. Po wszystkim okazało się, że 10 monet brakuje. Skradł je główny księgowy amerykańskiej mannicy. Szybko znaleziono wszystkie, poza jedną. Ta ostatnia wróciła do stanów dopiero po kilkudziesięciu latach. Intryga, w którą została uwikłana przyczyniła się do osiągnięcia zawrotnej sumy, którą osiągnęła ona na jednej z aukcji. Zapłacić za nią trzeba było 7 590 000. Nie trudno obliczyć, że to dużo więcej, niż jej nominalna wartość.

Do wysokiej wartości może także przyczynić się po prostu wiek monety. Tak było z najdroższą polską monetą, studukatówką wybitą za Zygmunta III, którą kupiono za 120 000 dolarów.

Czy może to być żyła złota?

Lokowanie swoich pieniędzy w złocie z pewnością może przynieść dobre rezultaty, jednak skupowanie monet kolekcjonerskich nie jest najprostszym sposobem na inwestycje. Takie monety trzeba znać, żeby wiedzieć, ile można za nie zapłacić, by potem odsprzedać je z zyskiem. Nie jest to więc zajęcie dla każdego. Jednak zawsze możemy spróbować uczyć się tego zaczynając swoją przygodę z numizmatyką kupując monety bulionowe.

You might also likeclose